1. the elder scrolls online ilk olarak zenimax tarafından, 4 nisan 2014'de piyasaya sürülmüş bir mmorpg*dir.

  oyun tüm elder scrolls serinin geçtiği kıta olan tamriel'de geçmekle beraber daha önce piyasaya sunulmuş beş oyunun hikayesini de içinde barındırmaktadır. dolayısıyla oynarken kendinizi aşina olduğunuz* ama bildiğinizden çok daha derin ve büyük bir dünya içinde buluyorsunuz.

  gerek skyrim'in başarısından gelen rehavet sonucu yetersiz reklamdan, gerek aylık abonelik gerektiren online oyun sektörünün* world of warcraft ve final fantasy xiv'nin tekelinde bulunmasından gerekse zenimax'ın online oyun tecrübesi olmamasından kaynaklanan oyun için hatalardan dolayı beklenen çıkışı yakalayamamıştır.

  tüm bu olanlar karşısında bethesta projeden vazgeçmemiş ve mart 2015'te aylık ödeme zorunluluğunu kaldırmış, haziran 2015'te oyunun xbox ve ps4 konsollarına uyarlamış, köklü yenilikler getirmiş ve adını "the elder scrolls online: tamriel unlimited" olarak değiştirip tekrar sunmuştur. bu değişiklikler, oyun hakkındaki kritikleri olumlu yönde iyi ölçüde etkilemiş, amerika birleşik devletlerinde haziran ve temmuz 2015'te sırasıyla en çok satan ikinci ve altıncı oyun olmuştur.

  şahsi kanaatimce temmuz 2016'da gelen "one tamriel" güncellemesiyle "artık olmuş" dedirten oyundur. yine de gerek addon sistemi, gerekse seviye atladıkça gelen ne yapacağını bilmemezlik durumu, gerek savaş sistemiyle yeni oyuncuları biraz zorluyor ama bir kere alışınca o kadar zor olmadığını anlıyorsunuz.

  dipnot: eso plus almayı düşünüyorsanız kinguin ve g2a gibi sitelerden kod ile almanızı tavsiye ederim. tabi bu tür black marketlardan alışveriş yaparken paranızı kaptırma riskiniz de her zaman bir köşede duruyor unutmayın.
  bozuk