• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.13)
the english patient - anthony minghella
laszlo almays bir harita yapımcısıdır ve sahra çölünün bazı bölgelerinde harita çıkarmakla görevlidir. 2. dünya savaşında geçen hikayede bir uçak kazasında almays'ın vucüdunda yanıklar oluşur ve yatağa düşer. ona bakacak kişi hanna adında bir hemşiredir. eski bir italyan manastıran kalmaya başlayan almays gizemli geçmişini hatırlamaya başlar.
 1. michael ondaatje'nin romanından uyarlama, 9 oscar sahibi 1996 yapımı 162 dakikalık fim.
  xama
 2. kurgulandığı kitabı çok iyi yansıtan bir film. ne zaman izlesem ralph fiennes'in kont almasy'e ne kadar yakıştığını düşünürüm. en az kitaptaki kadar romantik, dengeli, ne istediğini bilen bir şekilde canlandırmış. ve bir de caravaggio rolünde willem dafoe var; almasy'nin geçmişini ve geleceğini birbirine bağlayan, kendi de huyu da çirkincene bir adam ama bir o kadar da ilginç.
  doris
 3. hayatimda izledigim en sıkıcı filmlerden
 4. ben bu filmi 2001 yılında, eryaman'da bir öğrenci evinde misafir olarak kalırken, sabah akşam bilgisayar'da satranç oynayan (ve sürekli bilgisayarı yenen), öys'de türkiye 6.sı olmuş yarı dahi ve tam melankolik bir bilgisayar mühendisi arkadaşımın, "olum hiç bitmiyor mu lan bu koduğumun filmi" şeklindeki yoğun baskısı eşliğinde vcd'den izlemiştim... avseq01.dat, avseq02, avseq03 diyerekten...

  açıkçası çok uzun olduğu ve severek izlediğim gerçeği dışında pek bir şey hatırlamıyorum. ama biri sorsa iyi filmdi derim :p, bi daha izleyim bari..