• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (5.67)
the gods must be crazy - jamie uys
xi ve kabilesi medeniyetten bihaber, batı kültürüne zıt ütopik yaşamlarını sürdürürler ta ki bir uçaktan atılan coca-cola şişesiyle karşılaşana kadar. coca-cola şişesinin tanrı tarafından gökyüzünden onlara gönderildiğine inanırlar. o ana kadar alet edavat olarak hayvan kemiği ve ağaç dallarını kullanmakta olan kabile üyeleri coca-cola şişesini günlük işlerinde kullanmaya başlarlar. ancak bir süre sonra şişeyi aralarında paylaşamaz raddeye gelirler. ilk başta tanrı'nın nimeti olarak gördükleri bu şişe zaman içinde kabile mensupları arasında geçimsizlik, kıskançlık ve nefret gibi daha önce hiç tatmadıkları negatif duygularla karşılaşmalarına neden olur. tek dişi kalmış canavarı, medeniyeti simgeleyen coca-cola şişesi daha önce hiç yüzyüze gelmedikleri bu negatif duyguları tatmalarına neden olur. bu durum karşısında xi dehşete kapılır ve şişeyi kaptığı gibi dünyanın öbür ucuna doğru uzun bir yolculuğa çıkar. amacı dünyanın kenarına vardığında şişeyi aşağıya atmak ve ondan ilelebet kurtulmaktır. ancak bu yolculuğu sırasında xi'yi birçok sürpriz bekler.
  1. bir jest yapılıp önceden açılmış başlık fakat format gereği 'the gods must be crazy' olmalı sanırım.
    çok yoğum geçen bir dönem sonunda işlerimi bitirip biraz kafa dağıtmak için ne izlesem diye düşünürken aklıma gelmiş film.
    sözde komedi ve ben de biraz gülecektim ama gene olmadı, gene başaramadım. naif insanların kafasına düşen o lanet kola şişesi şahane bir kapitalizm ve emperyalizm sembolü olmuş derken hop kafa gene gitti, mundar oldu güzelim, naif güney afrika komedisi.
    doris