• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
the handmaid's tale
dizi amerika birleşik devletleri’nin parçası olan gilead distopyasındaki totaliter toplum hayatını konu alıyor. çevresel felaketler ve düşen doğum oranları karşısında, gilead kadınlara devlet mülkü gibi davranan tutucu bir rejimle yönetilmektedir. offred (elisabeth moss) son kalan doğurgan kadınlardandır ve komutan'ın evinde hizmetçi olarak çalışmaktadır. hizmetçi kadınlar bu harap edilmiş dünyada popülasyonu arttırmak için cinsel köle olmaya zorlanmıştır. gilead'daki herhangi birinin casus olabileceği bu korkunç toplumda offred; komutanlar, onların acımasız eşleri, evcil martha’lar ve hizmetçi arkadaşları arasında gidip gelmektedir. offred'in tek amacı hayatta kalmak ve kendisinden alınan kızını bulabilmektir.
 1. blutv'de yayınlanan bir dizi. kardeşim önermişti daha önce margaret atwood okuduğum için, ama bu kitabı okumamştım. benim okuduğum tufan zamanı ütopya ile distopya arasında bir yerde yeni bir janr olarak kabul ediliyordu. ama bu diziden anladığım kadarıyla bu hakikaten katıksız distopya imiş. erkekler anlamaz da, kadınlar, kadınlarımız, dikkatli izleyin. bir gün teokratik totaliter bir rejime uyansak hemen hemen olay bu. kadınların kitap okuması bile yasak. çalışması yasak. bazılarının tek başına sokakta yürümesi bile yasak.

  dizinin dikkat çekici noktası da zaten nasıl bu duruma gelindiği. yani her şey bir günde olmuyor, flashbackler ile bugün toplumda kadını baskılayan herhangi küçük bir olayın bile büyüyüp aldığı hal ve "siktir git" deyip başımızdan savdığımız ahlakçı köpeklerin çoğaldıkça dünyanın nemenem bir şeye dönüşebileceğini bize anlatıyor.

  kitabın, damızlık kızın öyküsü, başlığı varmış bu arada.
 2. okuduğum onca dystopia içinde beni en çok dehşete düşüren bu dizi oldu, romanı da muhakkak okuyacağım
  daha önce cinsellik ve üreme ilgili maggie gee nin the ice people ını okumuştum, korkular aynı olmasına rağmen o bunun yanında softcore kalıyor
  the handmaids tale ın bu kadar dehşet uyandırmasının sebebi belki de içinde yaşadığımız coğrafya ve kadın sorunu, bilemiyorum ama her şey o kadar tanıdık, benzer ve muhtemel ki
 3. filmine rastlayanın bir mesaj kadar uzağında olduğum distopik kurgu.

  ekleme: cipres limon dosta teşekkürler, hemen koştu imdadıma.