• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
the ice storm - ang lee
connecticut banliyosu, 1973. amerika watergate skandali ile calkalanirken, hood ve carver aileleri sukran gunu’nde ayni cati altinda toplanma planlari yapmaktadir. iki aile de huzursuz sessizlikler, cinsel deneyimler, kulturel bir karmasa ve seks oyunlari icerisinde suruklenmektedir. herkesi bir araya getiren firtinali bir gece, bu iki aile arasinda gizli kapakli yurutulen iliskilerin beklenmedik bir bicimde sonuclanmasina sebep olur…
 1. öylesine filmlere göz atıyordum şöyle macera dolu bir şeyler izlemek için, ''joan allen''i filmin kapağında görünce daldım. (bu ara da yabancı isimleri pek aklımda tutamam, fakat gördüğüm bir şeyi de unutmam)

  imdi filmin türkçe ismi 'buz fırtınası'. hani bir fırtına, kıyamet, ayaz, buz, don vs. beklerken bi' baktım mevzu derin; oysa ki olaylar 'aile içi -ahlaksal- buz fırtınası' ekseninde dönüyor. yalanlarla aldatılan bir kadın, arkadaşının karısıyla yatan bir adam, ergenlik çağında her önüne gelene 'hamdolsun bu gün de nevalemiz çıktı' diyen bir kız, abisinin yattığıyla yatan bir acemi sexsoşapşik çocuk, karısıyla yatan adamın karısıyla yatan başka bir adam... filmin başında ''paradoks'' kelimesini duyunca zaten kıllandım, 'bu film öyle seks ya da fırtınalı, buzlu muzlu bir şey değildir, bir alt mesaj var diye ekranı 20 cm yakına yaklaştırarak alt metinleri de yavaş yavaş okuyarak izledim.

  ve sonuç:
  fazlasıyla yozlaşmış bir toplumun özelden genele bozuluşunu başarılı bir şekilde nakışlamış senarist. aile kavramının unutulduğu bir dönemi anlatan ve aile olmayı anlamak için yaşanması gereken 'kötü' olaylara yaklaşım oranını yansıtmış. aslında şöyle desem daha isabetli olur; aile içi yaşanan kötü olaylara diğer aile üyelerinin negatif-bağışlayıcı bakış açısıyla olayların üzerine sünger çekmesi, ilerleyen zamanlarda bireyleri daha da kötü yıkımlara sürüklemesini kaçınılmaz kılıyor. kocasının aldatmasına yüzeysel tavır sergileyen bir kadın, bastırılmış sinir ve intikam hırsıyla başka bir erkekle yatacak kadar gözü dönebiliyor; bu pişmanlığın sonucu olarak ortaya asla düzeltilemez tahribatlar akabinde aile içi bireyler arasındaki saygı ve değerler yok olmaya mahkum. 'balık baştan kokar' diyerek olaylara yön vermek yanlış olur, fakat kokan balık da çürümüş kokusunu ister istemez ortalığa yaymakla geri kalmaz. kokudan etkilenmemek elde değil. bir ailenin yapısı çocuğun gelecekteki yaşama bakışını kısmen etkilese de (ben demiyorum bilim diyor) benim naçizane görüşüm; kötü bir aile, salt kötülüğü ya da 'iyi' tabir edilmeyecek yaşamsal olguları barındırmasından ötürü bir çocuğun gelecek yaşamında doğal olarak 'kötümserliği' normalleştirmesine ve kanıksamasına yol açar. yani hırsız bir ailenin çocuğu (dikkat!! aile diyorum) saltık hırsız olmaz, ama olgun bir yaşa eriştiğinde hırsızlığın o kadar da 'kötü' bi'şey olmadığını özümser.

  filmde ekmek çok, doğu ahlakı /batı ahlakı gibi kavramları bir tarafa bırakarak iyi çıkarımlar yapılabilir.