• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
the insider - michael mann
çok güçlü bir sigara şirketinin yönetim kurulu üyeleri, şirketin araştırma bölümünün başkanı jeffrey wigand'ın şirket uygulamaları konusunda kendileriyle aynı fikirde olmadığını fark edince onu görevinden alırlar ve şirketten kovarlar.

işten çıkarılmasına rağmen şirketin, insanların sağlığı ile oynayan politikalarını eleştirmekten çekinmeyen jeffrey'nin önüne çıkan engeller, beklediğinden de ağır olacaktır. sessiz kalmaması halinde ailesinin başına gelecekler konusunda uyarılan jeffrey, tüm bu tehditlere rağmen olanları açıklamaktan vazgeçmez.

amerikan cbs televizyonunda yayınlanan '60 dakika' adlı programının yapımcısı olan araştırmacı gazeteci lowell bergman, durumla yakından ilgilenir ve jeffrey'yi programında konuk etmek ister. fakat kapitalist düzenin sivri çarkları ve medya dünyasının menfaatleri el ele verecek ve hiç hesapta olmayan olaylar yaşanacaktır.
 1. bu russell crowe cok iyi oyuncu da, nedense hep gerceginden cok daha "temiz" sunulan biyografik rollere dek geliyor. john nash nasil sutten cikmis ak kasik degil idiyse, burdaki jeffrey wigand da aslinda filmde goruldugu kadar saglam ayakkabi degil, ama kesinlikle cok cesur bi adam ve ozguyu hak ediyor...

  filmin merkezinde yer alan "60 minutes" bolumlerinin sansurlu ve sansursuz yayinlarini suradan izleyebilirsiniz.
  http://www.dailymotion.com/video/x3df5bc

  evet, temposu dusuk ama cok iyi yonetilmis bir film.

  !---- spoiler ----!

  filmin en saglam sahnesi mississippi'deki savcinin b&W avukatinin agzinin payini verdigi sahne kesinlikle... "you've got rights, yes, you've rights and you've got lefts and ups and downs.. wipe that smirk off your face!" wow, ben hic bi filmde boyle saglam firca gormedim arkadas, helal...

  bu arada michael mann ayrintilara verdigi onem ile bilinir ama en basta gazetecilerin iranli seyhle arapca konusmalari neydi oyle?

  bi de koskoca new york'ta niye hep ayni taksiye denk geliyorlardi? ayrica bize filmlerden ogretildigi uzere, new york'ta, yagmurlu havada taksinin siksen durmamasi gerekirdi, bilemiyorum yani mister mann, az daha ozen lutfen :)

  !---- spoiler ----!