• youreads puanı (10.00)
 1. yarattığımız sistemin ne kadar acımasız olduğunu bizlere hatırlatan belgesel.

  hakikaten üzüntü verici bir hikaye.. sistem kendine karşı gördüğü oluşumu iyi veya kötü bir amacı olmasına bakmadan, özellikle hukuku ve parayı kullanarak bastırmaya, yok etmeye çalışmasının açık seçik bir örneği aaron swartz.

  bizler bir birey olarak haklarımızın farkına varmalıyız fakat pek azımız biliyoruz bu hakları ve bu bilinçsizliğimiz yüzünden bizi koruyan yasalar, yerlerini koltuğunu korumak isteyen asalakların yasalarına bırakıyor.

  aaron swartz internetin bilgiye ulaşmak için en kolay yollardan biri olduğunu, bilgiye ulaşımın engellenmemesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor: "bilgi güçtür. fakat tüm diğer güçlerde olduğu gibi bilgiyi de sadece kendileri için saklamak isteyenler var. yüzyıllardır kitaplar ve makaleler halinde yayınlanan dünyanın tüm bilimsel ve kültürel mirası özel şirketler tarafından giderek artan bir şekilde sayısallaştırılarak kilit altına alınıyor…"
 2. bi kere kafanı kaldırıp etrafında olan bitene bakarsan, bi kere görürsen dünya işleyişini bunun geri dönüşü yoktur. çomak sokulduğunda devlet sisteminin nasıl da cesaretle saçmayı akılalmazı uygulayabileceğinin net bir hikayedi.

  bir şirket makale satar ve aeron o makaleleri ücretsiz olarak indirir. ne yapacağı belli değildir fakat iki önemli nokta var, birisi güç, diğeri ise tehlike. işte o gören gözler onun sonu olmuştur.
  abi