• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
the invention of lying - ricky gervais, matthew robinson
yalanın icadı (orijinal adıyla the invention of lying), yönetmenliğini ricky gervais ve matthew robinson ikilisinin yaptığı 2009 yılı abd yapımı, fantastik romantik komedi filmidir. oyuncuları arasında ricky gervais, jennifer garner ve jonah hill yer almaktadır.

yalan söylenilmeyen bir dünyada yaşayan mark'ın işten kovulması ve ev kirasını ödeyememesiyle olaylar başlamıştır. kişisel çıkarı için yalan söyleme fırsatı yakalayan mark elde ettiği bu şansı sonuna kadar kullanacaktır.
(kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Yalan%C4%B1n_%C4%B0cad%C4%B1)
 1. dün akşam izledim bu filmi. beğendim.
  dinlerin kökenine yönelik, nasıl ortaya çıktığına dair izleyenlerin kafasında bir kaç ışık yanmasına sebep olabilecek bir film.
 2. ricky gervais'in senaryosunu yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmi. imdb puanı 6,4, onedio'nun ateistlerin seveceği filmler gibi bir listesinden bulmuştum ve konu ilgimi çekmişti. kısaca film kimsenin yalan söyleyemediği bir evrende geçiyor ve ricky gervais'in canlandırdığı karakter yalan söylemeyi ''icat ediyor'', ilk yalanın söylenmesinden sonra işler dinin icadına doğru evriliyor.. içerik çok naif ve dalga geçer bir üsluptan uzak olsa da muhafazakar youser'ları rahatsız edebilir..
  iş bu yorum bu noktandan sonra bol bol spoiler içerecektir.

  !---- spoiler ----!

  mark bellison televizyondan çalışan bir karakter, yalan söylemenin icat edilmediği bir evrende yaşadığı için rol yapma v.s'de gelişmemiş. televizyonlarda bir kişi çıkıp tarihi olayları anlatıyor, karakterimizde çok sıkıcı olan 1300'lü yılları yazan yazar. bu kısım gerçekten güzel bir hayal gücüyle yazılmış..

  işten atılan karakterimiz borcunu ödeyemediği için evinden de kovulmak üzereyken bankada evrendeki ilk yalanı söylüyor ve hesabında bulunmayan bir parayı çekiyor. film'in geçtiği evrende yalan kavramı bilinmediğinden herkes söylenen her şeye inanıyor, farklı sekanslarda karakterimiz bu durumu lehine epeyce kullanıyor.

  bir noktadan sonra filmin bu ilgi çekici içeriği karakterin annesinin ölmesiyle değişiyor. karakterimiz ölüm döşeğindeki annesine mutlu bir şekilde ölebilmesi için hemen hemen incilde tasvir edilen cenneti anlatıyor. ancak anlattıkları kulaktan kulağa yayılıyor ve insanlar ölümden sonraki bu mutlu hayat fikrinin detaylarını öğrenmek için karakterin evinin önünde toplanıyorlar. bu kısımdan sonra karakterimiz cennet, cehennem, tanrı gibi kavramları yaratıyor ve dini oluşturuyor. filmde dinlere keyifli göndermeler var. örneğin karakterimiz dinin içeriğini açıklamak için pizza kutularının arkasını kullanıyor ve musanın taş tabletleriyle resmedilmiş halini canlandırıyor.

  !---- spoiler ----!

  film genel hatlarıyla keyifli ilerliyor, muhteşem bir film sayılmaz ama bir hafta sonu çay kahve yada bira eşliğinde çerezlik izlenebilir..