• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
the jacket - john maybury
jack starks, körfez savaşı sırasından başından ağır yaralanmasına rağmen hayatta kalabilmiş eski bir askerdir. iyileşmesine rağmen sürekli hafıza problemleri yaşayan jack, hiç akrabası da olmadığı için bu krizleri daha da ağır geçirmektedir. son çare olarak doğduğu kasabaya, vermont’a geri dönmeye karar verir.
otostopla yoluna devam eden jack, arabası bozulmuş sarhoş bir kadına yardım eder. kadının 8 yaşında bir kızı vardır. kanada sınırını geçmek üzere yol alan bir adam tarafından arabaya alınırlar ve biraz ileride polis kontrolü ile karşılarşırlar.
jack’in gelgitlerle dolu hafızasındaki son görüntüler bunlardır. kendine geldiğinde bir akıl hastanesine hapsedildiğini fark eden genç adam, bir polis memurunu öldürmekle suçlanmaktadır. olayla ilgili hiçbir şey hatırlamayan jack, kendisine deneysel ilaçlar verip işi daha da çıkılmaz hale getiren dr. becker’ın hastasıdır.
düşle gerçek arasında gidip gelen adam, jackie adında bir kızla tanıştığını hatta bir geceyi onun evinde geçirdiğini hatırlar. kurtuluşu bu genç kadının ellerinde midir, yoksa düşlerindeki gibi dört gün sonra ölecek midir?
  1. adrien brody'nin rol aldığı 2005 yapımı sinema filmi. bir savaş gazisinin akıl hastanesindeki rehabilitasyon sürecini anlatan sürükleyici bir film.

    yapım yılına göre etkileyici bir kurgusu var. imdb'de 7,1 olarak görünen ortalamanın daha fazlası olan bir film kanımca.