• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
the killing fields - roland joffee
1970'lerin ortalarında new york times muhabiri sydney schanberg (sam waterston) kamboçya'da hüküm süren iç savaşı gazetesi adına takip edip yazmak için bu ülkededir. kendisine gazetenin bölge muhabiri olan, arkadaşı ve tercümanı dith pran (haing s. ngor) yardımcı olmaktadır. amerikan ordusu vietnam yenilgisinden sonra geri çekilirken kamboçya'lıların da bölgeden tahliyesini sağlamaktadır. ancak ailesini helikoptere bindiren dith pran görevini terketmeyerek sydney schanberg'le birlikte bölgede kalır ve haber yapmayı sürdürürler. bir dizi trajik habere imza atan ekip ülkedeki durumun daha da vahim bir hal alması ile abd'ye dönme kararı alır. ancak bir kamboçya'lı olan dith pran kaçamaz ve korktuğu şey başına gelir,ülkeyi kana bulayan kızıl kmerlere esir düşer. acımasızlıkları ile tanınan bu gerillaların kendisine uyguladıkları işkencelere ve esaretin zor koşullarına dayanan dith pran nihayet imkansızı başararak işkencecilerinin ellerinden kurtulur ve 'ölüm tarlaları' adı verilen sayısız kamboçyalı'nın cesetlerinin atılmış olduğu bölgelerden geçerek özgürlüğe doğru koşar.
 1. 1984 yapımı ingiliz filmi.

  yine gizli saklı kalmış filmlerden. halbuki zamanında o kadar çok ödül almış ki. 3 oscar, 1 golden globe, 8 bafta olmak üzere toplam 27 ödül.

  kamboçya’nın gerçek öyküsü.

  tarihe kızıl kmer katliamları olarak geçen 2 milyon insanın soykırımından sorumlu tutulan liderleri diktatör pol pot’un emperyalizme hizmet edebileceği ya da iktidarına tehdit olabileceği paranoyasıyla eğitimli insanlara karşı yürüttüğü ve ülkenin yarısının katledildiği kanlı savaş anlatılıyor.

  kamboçya’nın gerçek kurtuluşu nidalarıyla başlayan hareket ne yazık ki dünyanın en hazin olayına dönüşmüştür.

  çok vurucu film zorlukla izlenebilen savaş sahneleri içeriyor.

  o sahnelerdeki müzikleri de unutulmaz.

  bu filmin çekimleri üzerine bir de belgesel çekilmiştir.

  (bkz: swimming to cambodia – jonathan demme)