• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (6.75)
the kite runner - marc forster
afgan yazar khaled hosseini’nin(halit hüseyni) aynı adlı çok satan romanından uyarlanan “uçurtma avcısı-the kite runner”da, uzun yıllardır kaliforniya’da yaşayan amir adlı bir afgan göçmeninin, çocukluk arkadaşı hasan’ın oğlunun başının dertte olduğunu öğrendikten sonra ona yardımcı olmak için taliban yönetiminin kontrolündeki anavatanına geri dönüşünün çarpıcı öyküsü anlatılır.
kaliforniya’da yaşayan amir, afganistan’a taliban rejiminin hakim olmasından sonra amerika’ya göç eden kabil’li zengin bir tüccar ailenin oğludur. kabil’de geçen çocukluk yılları sırasında evin hizmetçisinin oğlu hasan ile çok sağlam dostluk bağları kurmuştur. ancak bir uçurtma yarışı sırasında hasan’ın başına gelen olayda ona yardım edebileceği halde ona sırtını dönerek en sevdiği arkadaşına ihanet etmiştir. aradan geçen uzun yıllar boyunca bu ihaneti ve suçluluk duygusu hiç aklından çıkmaz. yıllar sonra hasan ve karısının taliban tarafından öldürüldüğü haberini alır. bunun üzerine bir zamanlar ihanet ettiği çocukluk arkadaşının başı dertte olan oğlunu bulmak ve onun hayatını kurtarmak için taliban yönetiminin kontrolündeki afganistan’a geri döner. dreamworks pictures’ın sunduğu “the kite runner”ın yönetmenliğini “finding neverland”den tanıdığımız marc forster üstlendi. yapımcılığını sam mendes, walter f. parkes ve laurie macdonald’ın gerçekleştirdiği filmin senaryosunu “25th hour”daki çalışmasından tanıdığımız david benioff ile khaled hosseini beraber yazdılar.
  1. kitabını okuduktan sonra büyük bir hevesle izlemeye karar verdiğim ancak kitaba göre eksik bulduğum vasat film.
  2. bu filmi izlemeden 5dk önce kitabı bitirdim. hatta kitabı kapatıp -play- e bastım denebilir. tek söyleyebileceğim; yönetmene çok kırgınım, çok fazla sahne atlamış. hem de öyle boş sahneler değil, hikayenin özünde olması gereken sahneler. izleseniz de izlemeseniz de kitaba bi göz atın derim.
    ctskl
  3. her ne kadar insanlar arası ilişkiler düzeyinde başarılı da olsa amerikanın afganistan işgalini merulaştırma çabasının sırıttığı film.o korkunç diye çizdiğiniz talibanı soviyetlere karşı kim besledi acaba , taliban çocuklara tecavüz ederken amerikan askerleri sevgi dolu kucaklarını mı açtılar acaba, talibanın afyon ekimi için halkta uyguladığı baskı kime yaradı