• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
the knick
20. yüzyılın başlarında new york'ta geçen dizide clive owen, knickerbocker hastanesi'nde baş cerrah olarak görev yapan, son derece yetenekli ve saygı duyulan dr. john w. "thack" thackery karakterini canlandırmaktadır. tek bir kusuru vardır ki afyon ve kokain kullanan bir uyuşturucu bağımlısıdır. antibiyotiğin henüz keşfedilmediği 1900 yılında knickerbocker hastanesi yüksek ölüm oranlarını engellemek için yeni cerrahlar, hemşireler, o dönemde kullanılan tıbbi cihazlar ve personellerle hastaneyi donatmıştır. başlarına da o dönemde keşifleri ve hırsı ile meslektaşları arasında ün yapmış dr. john thackery'i atamıştır. bir yandan insanları hayatta tutmak için mücadele ederken, diğer yandan kaliteli hizmetlerinden ödün vermeden zengin müşterileri hastaneye çekmek için çalışırlar.
 1. 1900'lerin tıbbiyesinde, belki de en katışıksız biçimiyle kimya ve biyolojinin mekaniğe yol verişini izleyebildiğimiz tv serisi. eroinin ağrı kesici, kokainin uyuşturucu bağımlılığının kürü, cerrahinin tedaviden önce otopsi olduğu karanlık yıllardan bahsediyoruz.

  uygarlığın kirli arka bahçesinde kuralsız oynaşan sağlık politikalarının, bireye atanan tanımın, teknolojinin kucağında dönüşen toplum karakterinin kaotik çıkar ve çıkarım paylaşımlarını dönemin estetik, mimari ve toplum anlayışı ile aktarıyorlar.

  metnin; tıp, cerrahi, simya, bilim, akademi, para, ırkçılık, cinsiyetçilik, sınıf, aşk, seks, din gibi geniş bir kavram yelpazesine dair sivri dilli, kayda değer ve apaçık söylemleri var.

  hikayeyi süsleyen birbirinden aksi birçok yaşam biçimi betimlenmiş olmasına rağmen, görünür karakterlere paralel yürüyen alt kimliklerdeki çekicilik ve belirlenemezlik seriye zenginlik katıyor.