• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
the last king of scotland - kevin macdonald
yeni mezun genç doktor nicholas garrigan, uganda'ya, hem macera olması açısından hemde orada bulunan halka yardım etmek amacılyla gider. uganda'ya varmasından kısa bir süre sonra bir kaza mahaline çağırılır. ülke lideri ıdi amin dada, maseratisiyle bir ineğe çarpmıştır. garrigan'ın durumu sakin ve başarı ile idare etmesi, iskoç kültür ve tarihine yakından ilgi duyan amin dada'yı çok etkilemiştir. bunun üzerine garrigan'a özel doktoru olmasını teklif eder. ülke liderinin karizmasından çok etkilenen genç doktor bir anda kendisini hükümet olaylarının tam ortasında bulur. garrigan amin dada'nın işlediği cinayet ve kaçırma olaylarına tanık olmaya başlar. bütün bu olaylara rağmen amin dada'nın biraz da suç ortağı olmaya başlamıştır.
 1. forest whitaker'ın en iyi erkek oyuncu oscarını aldığı uganda diktatörü idi amin hakkında güzel film. bakmayın film dediğime, diktatörün gerçek hikayesinin sinemaya uyarlanması.

  ilk yarısı komedi unsurları da barındırsa da ikinci yarısı tamamen gerilim filmi niteliğinde.

  !---- spoiler ----!

  ailesinden sıkılan yeni mezun doktor dünya haritasından rastgele bir ülke seçer kendine ve bir tesadüf onu diktatörün kişisel doktoru ve danışmanı olmasını sağlar. başlarda duyduğu büyük sempati, diktatörün kişiliğini, tüm muhaliflerini katlettiğini öğrenmesiyle değişir ancak artık özgür değildir ve ülkeden çıkamaz.

  !---- spoiler ----!