• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
the look of silence - joshua oppenheimer
öldürme eylemi’nde bizi 1960’larda endonezya’da yüzbinlerce insanı öldüren katillerle tanıştıran joshua oppenheimer, sessizliğin bakışı’nda da bizi o günlerde ağabeyini kaybetmiş adi ile tanıştırıyor. ağabeyinin ölümünün detaylarını ‘öldürme eylemi’nin çekimleri sırasında öğrenen adi, bugün hâlâ iktidarda olan katillerle yüzleşmeye karar veriyor.

filmin endonezya'da askerlere gösterilmesinin duyulması ardından, filmi izleyen askerlerin 60'larda geçen olaylara bakış açısının olumlu yönde değiştiğine dair haberler yayınlandı.
 1. belgeselde bize hiç yabancı gelmeyen politikaları göreceksiniz.

  1960'larda endonezya'da başarısızklıkla sonuçlanan komünist darbe sonucu başlayan büyük komünist katliamı ve bu katliamda abisi ölmüş adamın katilleri ile yüzleşmesi anlatılıyor.

  belgeselde konuşan katillerin işledikleri cinayetlerden hiç pişman olmadıklarını ve kendilerini savunurken hepsinin aynı cevabı verdiklerini göreceksiniz "biz verilen emirlere uyduk".
  katillerin bu katliamı neden yaptıkları sorusuna verdikleri cevap ülkemizde yaşanılan katliamlara verilen cevaplar ile benzerlikler var inançsızlar, cami yakacaklar, birbirlerinin karıları ile yatıyorlar.
  dönemin politikacısının konuşmaları yine bize hiç yabancı gelmeyen söylemler. endonezya'da bu kin ve nefret hala devam ediyor.

  !---- spoiler ----!

  kan içen, penis, meme kesen caniler bu belgeselde.

  !---- spoiler ----!