1. the lord of the rings: the battle for middle-earth ii (bfmeii olarak kısaltılabilir), electronic arts tarafından geliştirilen ve yayımlanan gerçek zamanlı strateji türündeki video oyunu. konu ve içerik bakımından j. r. r. tolkien'ın yüzüklerin efendisi ve hobbit romanları ile bunların film uyarlamasına dayanmaktadır. 2004 yılında electronic arts tarafından çıkarılan the lord of the rings: the battle for middle-earth 'ün devamı niteliğinde olan oyunun windows versiyonu 2 mart 2006 tarihinde, xbox 360 versiyonu ise 5 temmuz 2006 tarihinde tüm dünyada eş zamanlı olarak piyasaya sürüldü. normal sürümle birlikte, ekstra içerikler ve oyunun geliştirilmesi ile ilgili bir belgesel içeren koleksiyon sürümü de satışa sunuldu.

    bfmeii 'nin senaryosu, olayların iyilerin gözünden ilerlediği "good campaign" ile kötülerin gözünden ilerlediği "evil campaign"den oluşur.

    kaynak: wikipedia
  2. kendini geliştiren değil seviyeyi düşüren oyunlardan birisi. başta kahramanların resimleri hiç gerçekçi değil. kahramanlar fonksiyonel değil ve ücretleri dengesiz. ırklar arası dengesizlikte cabası. efektler de birinci oyunun yanında çok sönük kalmış. sauron ya da galadriel basmak çok uzun zaman alıyor ve çok pahalı. ayrıca sauron galadriel'den bariz üstün. kahraman yapmak kısmı oyunun tek iyi yanı denebilir ama mesela harad kahramaları için yetenekler kısıtlı. elf okçuları mükemmel oluyor bu arada. değişik yamalarla özellikler değişiyor ama birinci oyunun yanına bile yaklaşamaz.