• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.75)
the mist - frank darabont
kasabaya sanki başka bir dünyadan gelmiş izlenimi veren tuhaf bir sis tabakasının çökmesi üzerine korku ve panik içinde süpermarkete sığınan kasaba halkı arasında david drayton ve küçük oğlu billy de vardır.
koyu ve kalın sis tabakasının içinde esrarengiz bazı yaratıkların pusuya yatmışçasına gizlendiğini ilk fark eden david olmuştur. bu dünyaya ait olmayan öldürücü, korkutucu yaratıklardır bunlar… kurtuluş ise marketteki herkesin hep birlikte hareket etmesine bağlıdır. ancak insan doğası hesaba katılınca hep birlikte hareket edebilmeleri mümkün müdür?
markete sığınan kasaba halkının korkuya kapılarak paniklemesi üzerine mantık devre dışı kalırken david kendisini en çok neyin korkuttuğunu merak etmeye başlamıştır: sisin içinde pusuya yatmış canavarlar mı, yoksa marketin içindeki, daha düne kadar arkadaşı, komşusu bildiği insanların sergilediği tutarsız davranışlar mı?
  1. çok çok çok beğendiğim nadir filmlerden. çoğunlukla bilim kurgu-korku filmi gibi tanıtılıyor ama bence tamamen içi dopdolu bir dram-gerilim filmi. konusu, işlenişi ve özellikle sonu mükemmel.
  2. vizyona girdiği ilk gün izlemiştim. beklentim büyüktü ancak beklentimi karşılayamadı. kitabı oldukça iyi, aslında beklentiyi yükselten etmen de yönetmen frank darabont'un diğer iki stephen king uyarlaması olan yeşil yol ve esaretin bedeli filmlerinde çıtayı oldukça yukarıya çekmesi idi. bugün tekrar düşündüğümde hiç de fena film değilmiş diyebiliyorum çok geniş kitlelere ulaşmasa da ve diğer iki filmin yanında bir parça sönük kalsa da stephen king yada frank darabont sevenlerin izlemesi gerekir.