• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.86)
the night of
new york'ta yaşanan, karmaşık bir hikayeye sahip hayali bir cinayet davasının derinlemesine araştırıldığı sekiz bölümden oluşacak bir mini dizidir. bir kızı öldürmekle suçlanan nasir khan (riz ahmed) isimli pakistanlı bir vatandaşın soruşturma ve dava süreci işlenecektir.
 1. memleketin hâl ve gidişatından kafayı yememek için deşarj olayım derken karşıma çıkan, haziran ayında başlamış ve sadece iki bölüm yayınlanmış, criminal justice adlı ingiliz dizisinden uyarlanma yeni mini hbo dizisi.

  !---- spoiler ----!

  pilot bölümüyle birlikte dizinin ağır bir yanı olduğunu görüyoruz. olay akışı, karakol ve cinayet sahneleri ile birlikte derinden hissettiriyor kendisini. karanlık ama çok fazla sıkıcı değil. kafa dağıtmak için izlenir.

  !---- spoiler ----!
 2. "Stranger Things" ve "11.22.63" dizileriyle birlikte bu yılın nefis işlerinden birisi daha.

  Aslında James Gandolfini bu projeyi "Criminal Justice" dizisinden uyarlamış ve 2012 sonunda bir pilot bölüm hazırlayarak HBO kanalıyla anlaşmıştı. Fakat Gandolfini'nin ani ölümüyle birlikte proje durdurulmuştu. Daha sonra HBO projeye mini seri olarak devam etme kararı aldı. İlk iki bölümün Görüntü Yönetmenliğini de günümüz yaşayan efsanelerinden birisi olan Robert Elswit'in yaptığını da belirtmek isterim. Gerçekten muazzam bir iş ortaya çıkarmışlar. 8 bölüm olmasına rağmen şimdiden televizyon efsanleri arasına girmiş bile.

  Dizinin konusu zaten yukarıda belirtilmiş. düz bir şekilde belirtmek gerekirse; işlemediği(?) bir cinayet hakkında tutuklanan müslüman bir üniversite öğrencisinin yaşadıkları anlatılıyor. Yoğun bir amerikan adalet sistemi, kişilik analizi ve toplum eleştirisi, "katil kim?" sorusundan daha fazla ön planda. Bu açıdan bakıldığında "The Night Of" basit bir "polisiye dizi" konseptinden keskin çizgilerle ayrılıyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım olduğunu düşünüyorum.

  imdb
 3. ilk bölümün son sahnesi der susarım. zaten 3 bölüm izledim en etkilendiğim sahne oydu, müzik sayesinde.
 4. 8 bölümden oluşan hbo dizisi.
  dizi neden başarılı? öncelikle senaryo yazılmış, plan proje yapılmış, başı sonu belli. ratinglere göre sündürme politikaları izlenmemiş kısaca sezonlar uzatılmamış. her bölümü film tadında, merak unsuru yüksek, içinde barındırdığı birden çok öykünün her biri ilgi çekici. kısaca bende bıraktığı etki 12 angry men tadındaydı. imdb 8.7
 5. başrol oyuncularının ortalığı yıkıp çektiği mini dizi. ya ben bu john turturo'ya bayılıyorum. nerden hatırlıyorum deyip duruyordum taaa zohan'a bulaşma filminden beri severim kendisini üniversiteli olduğum zaman izlemiştim ahh ahh. bu dizide de muhteşem bir karakteri ve oyunculuğu var. sanırım oscar almamıştır bir oscar aldığını görmeyi çok isterim.

  !!!!!!!!!!!!!spoiler !!!!!!!!!

  diğer oyuncunun karakterinin geçirdiği başkalaşım izlenmeye değer. çünkü lanet olası ceza sistemi bunu gerektirir.

  çocuk karakolda kurbanlık koyun gibi bekledi ya benim mideme kramplar girdi.

  puanım 9.0/10
 6. yeni bitirdiğim dizi. 8 bölüm ideal, hatta bir iki bölüm fazla bile. dizi dramın dramı olduğu için çok yavaş ilerliyor. ama her türlü polisiye izleyen bir insan olarak(*:evet csi falan da) hoşuma da gitti. bir kere oyunculuklar süper, karakter gelişimi diye bir şey var la, inanır mısınız? özetle mad man gibi yavaş dizileri zibilyon sezon kaldırabildiyseniz, bunu hayli hayli kaldırırsınız. kafanızın rahat olduğu bir zamanda mutlaka izleyin.

  !---- spoiler ----!

  yemin ederim bir ara ben bile düşündüm kızı öldürdüğünü. özellikle hapishanede girdiği şekil beni kahretti, isyan ettirdi. hapisten çıkarken dedim şimdi gardiyana geçirecek, freddy'yi öyle yalnız gördü ya, gitmeyecek falan. ama işte o bir türlü gelemeyen heyecanın bünyedeki etkileri bunlar. senaryo gayet akılcı.

  !---- spoiler ----!