• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
the room - tommy wiseau
johnny; nişanlısı lisa ile mutlu birlikteliği olan başarılı bir bankacıdır. bir gün lisa johnny'den sıkıldığını farkeder ve onu johnny'nin en yakın arkadaşı olan mark ile aldatmaya karar verir. artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. (imdb)
 1. The room çoğu sinema sitesine ve listelerine göre gelmiş geçmiş en kötü film olarak kabul edilir. Gerçekten böyle bir film yapmaya karar verip uğraşılsa bu kadar kötü, sinir bozucu ve bir o kadar da ilgi çeken bir film yapılamaz diye düşünüyorum.

  2003 yılında, tommy wiseau'nun yazıp yönetip üstüne bir de başrolü oynadığı, 6 milyon dolar bütçe masraf harcanmış -ki burada ciddi bir kara para aklama operasyonu olduğundan şüpheleniliyor- pembe dizi görünümlü, sinir bozuculuğu ile rakipsiz, manyakça bir film.

  bir anda kavga etmeye başlayıp sonra hiçbir şey yokmuş gibi birbirlerine iyi geceler dileyip uyumaya giden iki sevgili, insanı seksten soğutan akla zarar seks sahneleri, kazık kadar adama 10 yaşında evlat muamelesi yapmalar, sokağın içinde bir anda smokinlerle birbirlerine top atarak oyun oynayan koca koca adamlar ve top oynamak istemeyen kişiye tavuk taklidi yapmalar, bir iki yerde kullanılan saçma sapan cgi efekti aklıma gelen bazı sahneler. Ayrıca filmin bazı sahneleri digital bazı sahneleri pelikül çekildiğine dair bi yazı okumuştum bir yerlerde, bu bile başlı başına bir facia sebebi.

  He bir de filmin hemen başında bir markete girip çiçek alma sahnesi var ki böyle bir şey nasıl çekilebilir nasıl oynanabilir inanılır gibi değil. 20sn içerisinde mağazaya girip alınan bir demet gül ve gerçekleşen diyalog "kısa bir alışveriş sahnesi nasıl çekilmez" diye ders niteliğinde okutulabilir. ilgili sahne

  Filmin ilginç bir yanı da şu: tabii ki bu film gişede çuvallıyor fakat yıllar geçtikçe kült mertebesine ulaşıyor ve bunun sonucunda abd'de bazı sinema salonları etkinlikler çerçevesinde düzenli aralıklarla filmi yayınlıyor. Bir süre sonra film kara geçip yapımcısına ve yönetmenine fazlaca kazandırmış ve kazandırmaya devam ediyor. Her ne kadar oyuncular bu filmde oynamanın oyunculuk kariyerlerini bitirdiğine dair sağda solda röpörtaj verseler de yönetmen de dahil "oynamayarak" bir filmi kült statüsüne yerleştirmişler. tebrik ederim. Hayatınızda edinebileceğiniz ilginç bir tecrübe olması açısından da tavsiye edebilirim. sonuna kadar daynabileceğinizin garantisini veremem tabii. Fakat arkadaşlarınızla birlikte filmi izleyip hakkında müthiş geyikler çevirebilir, ara ara açıp ilgili sahneleri tekrar izleyebilirisiniz. öyle de bir etkisi var. internette hakkında yazılmış tonlarca yazıya da ulaşabilirsiniz.

  Sinema gerçekten acayip bir şey azizim.

  imdb

  Dip not: Aslında bir farklılık olsun diye youreads film grubunda bu filmi tavsiye edip hep beraber izleyelim, hakkında geyik çevirelim istiyordum ama cesaret edemedim. iylik mi ya da kötülük mü olacağına dair kafamda deli sorular oluşturdu.
 2. bu paylaşarak büyüyen mutluluklardan biri. yakın bir arkadaşımla 2013'ten beri düzenli olarak izliyoruz. en sevdiğim filmlerden biri olan thin red line'ı bile bu kadar çok izlememişimdir. yukarıdaki arkadaş filme dair her şeyi anlatmış zaten ancak fan kitlesinin boyutu da inanılmazdır. bir de filmdeki aktörlerden greg (oh hi mark) sestero'nun disaster artist kitabında set arkasında olan, filmden aşağı kalmayan tuhaf olaylar ve tommy wiseau'nun akıl almaz kişiliği hakkında bilgi edinilebilir. james franco, seth rogen ikilisi de zaten uzun süre hayranı oldukları film hakkında bir proje hazırlıyorlar 2017 için. bu sayede daha çok duyulacaktır. kötü filmlere özel bir ilginiz yoksa gerçekten izlemesinin zor olabilir. fakat aynı kafada biriyle izlemek bu nadide anti-auteur deneyimi benzersiz kılacaktır.
  abrek