• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (2.50)
Yazar Rhonda Byrne
the secret - rhonda byrne
avuçlarınızın içinde tuttuğunuz büyük sır

avuçlarınızın içinde tuttuğunuz büyük sırasırlar boyunca elden ele dolaştı. ona gıpta ettiler. sakladılar. kayboldu, çalındı ve inanılmaz paralara satın alındı. tarihin en önemli kişilerinden bazıları bu yüzyıllar yaşındaki sır'rı çözmüştü. platon, galileo, beethoven, edison, carnegie ve einstein'ın yanı sıra kimi kaşifler, teologlar, bilimadamları ve büyük düşünürlerin çoğu secret'a hakimdi. sır, şimdi dünyaya açıklanıyor.

"secret'ı öğrendikçe istediklerinize nasıl sahip olabileceğinizi, nasıl istediğiniz her şey olabileceğinizi, ya da istediğiniz her şeyi nasıl yapabileceğinizi anlayacaksınız. gerçekten kim olduğunuzu anlayacaksınız. hayatta sizi bekleyen gerçek kusursuzluğu anlayacaksınız."
(tanıtım bülteninden)
 1. rhonda byrne adlı bir uyanığın yazmış olduğu daha doğrusu aparttığı kitap. caf caflı ve gizemli şekilde tasarlanmış kapağını ve secret kelimesini gördüğümde bilim kurgu ,gerilim, gizem, korku tarzında bir roman olması ihtimali dahilinde içimde hasıl olan bir anlık heyecanın vermiş olduğu şevk ve enerjiyle hemen çevirip arka kapağındaki yazıyı okumamla beraber tüm umudumu yitirmeme sebep olan dandik kitap hem de kişisel gelişim kitabıdır ki ben daha hayatımda kişisel gelişim kitabı okuyarak kişiliğini geliştirebilmiş bir insana şahit olmuş değilim.
  kitabın arka kapağında, kendisini ve dünyayı değiştirecek başarılar kazanmış graham bell, beethoven, platon, edison, galileo, einstein gibi elemanlar vurgulanmakta ve vecizelerinden bir kaç adet yazılmış olmakta. eğer zengin olmak istiyorsanız , sevgili bulmak istiyorsanız, her istediğinize sahip olmak istiyorsanız yani başarının sırrına ermek istiyorsanız bu kitabın her hangi bir sayfasını açın ve okuyun gibi enteresan bir cümleyle karşılaşmamla beraber içine düştüğüm çıkmaz sokağın iyiden iyiye farkına vardım fakat kendimi, "belki hayatın sırrını veriyordur lan" diyerekte yazarın söylediğini yapmaktan alıkoyamadım. bir de baktım ki ne göreyim yukarda bahsi geçen ve daha bahsi geçmeyen bir çok ünlü ve başarılı isimlerin vecizelerinden oluşturulmuş, çok fazla dinci olmayan takvimlerin arka sayfalarından bulabileceğiniz, internette her yerden temin edebileceğiniz dandik vecizeler yığınından ibaret bir kitap.
  dünyada demek ki ne kadar çok salak var ki bu adamlar bu işle bile milyonlarca dolar kazanıyorlar diyerekten kitabın ve hayatın sırrını çözmüşümdür.
  yalnız kitabın ağırlığına ve kağıdın dokusuna bakılacak olursa gerçekten 1. sınıf kuşe kağıttan üretildiği fark edilmekte en azından ona para harcamışlar. helal olsun.
 2. hayatında sadece bu kitabı okuyan pelinsular kendilerini hayatın sırrına ermiş sanarlar. vecizelerde dolu abartılmış bir kitap(bkz: balon) pelinsulara daha güzel kitaplar tavsiye ediyorum. youreads kitap ikonuna basarak pek çok harika kitabı keşfedebilirsiniz.
 3. spoiler olacak ama bu kitapta tekrar tekrar şu anlatılır: evrene pozitif bir enerji gönder, o döner mutlaka seni bulur.
  tipik amerikan tarzı bir konuyu tekrarlayarak aşırı anlam yükleme çabası. gereksiz ve zaman kaybı.
 4. bu kitabı okuduktan sonra kafamda üç soru belirdi.

  1. ben bu kitabı neden okudum?
  2. neden 3 cümleyle anlatılabilecek bir motto üzerine bir kitap yazılmış?
  3. ben bu kitabı neden sonuna kadar okudum?
  bozuk
 5. kitabı okuduktan sonra kafamda kitabın oldukça "şişirilme" olmasına dair fikirler, egoistokurdaki şu yazıdan sonra iyice pekişti
 6. hayattan saatler çalar. okuma annem.
 7. tanrı yerine evreni, ibadet yerine "zorunlu olumlu düşünme"yi koyan bir çeşit dinin kutsal kitabı.