• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
the shock doctrine - mat whitecross ve michael winterbottom
şili’deki 1973 pinochet darbesinden 1989’da çin’de tiananmen meydanı katliamına ve 1991’de sovyetler birliği’nin dağılışına kadar dünyanın manzarasını değiştiren olaylarda şok doktrini yönteminin nasıl uygulandığını ve ‘büyük şirketlerin çıkarlarını kollayan’ yeni kapitalizm modelinin dünya halkları adına nasıl bir yıkım ve yoksulluğa yol açtığını görebilmek bakımından mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel.
  1. şok doktrini küreselleşme karşıtlarının en bilindik yüzlerinden kanadalı gazeteci naomi klein’ın 2007 yılında yayınlanan “the shock doctrine: rise of disaster capitalism” (şok doktrini: felaket kapitalizminin yükselişi) kitabından yola çıkılarak yapılmış 2009 yapımı bir belgesel film.

    önce “children of men“in yönetmeni alfonso cuarón tarafından 2007’de kısa bir film olarak tasarlanmış. naomi klein’ın söylediğine göre kitabının arka kapağı için cuarón’dan bir iki satır yazmasını istemiş. cuarón ise kitabı okuduğunda o kadar beğenmiş ki, kitap okunsun diye ne gerekiyorsa yapmaya karar verip bir kısa film çekmiş. ilk olarak venedik bienali’nde gösterilen bu film halen youtube ve benzeri video paylaşım sitelerinde izlenebilir.

    2009 yılında bu kez ingiliz yönetmen michael winterbottom ve mat whitecross şok doktrini’ne el atmışlar. winterbottom, naomi klein’ın kitabında son 30 yılın alternatif tarihini anlattığını, 80’li yıllarda ingiltere’nin thatcher tarafından tamamen nasıl özelleştirildiğini kitap sayesinde daha iyi anladığını belirterek “krizlerle birlikte tarihi bir dönüşüm geçiriyoruz. yeni bir zaman başladı ve bunu anlamak için yeni bir düşünce şekline ihtiyaç var” diyor.