• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.52)
the silence of the lambs - jonathan demme
akademiyi başarıyla bitirmiş olan clarice starling artık genç bir fbı ajanıdır.clarice, sapık bir katilin peşindedir.katilin elinde bulunan bir kadını kurtarmaya çalışmaktadır.bu katil, kurbanlarının derilerini yüzebilecek kadar psikopat bir sapıktır.clarice, bu sapığa ulaşma amacıyla, bir başka psikopat olan ünlü doktor hannibal lecter ile yakınlaşmak gerektiği yönünde bir plan yapar.fakat, clarice’in lecter’dan alacağı bilgiler güvenini kazanmasına bağlıdır.

film, 1992 yılında 7 dalda oscar’a aday oldu ve en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında ödüle layık görüldü.bu başarılı yapım, hannibal lecter serisinin 1.filmidir ve seride dört film daha yer almaktadır.serinin diğer filmleri; the silence of the lambs(1991), hannibal(2001), red dragon(2002), hannibal rising(2007) şeklinde sıralanmaktadır.
  1. thomas harris'in aynı adlı çok satan romanından uyarlanan 1991 yapımı gerilim klasiği. başrollerinde jodie foster ve anthony hopkins'in oynadığı film, sinema tarihinde, en önemli beş dalın tümünde (film, yönetmen, senaryo, erkek oyuncu, kadın oyuncu) dallarında akademi ödülüne layık görülen üç filmden** biridir.

    daha sonra üzerine birçok film ve dizi yapılan dr. hannibal lecter karakterinin canlandırıldığı ilk sinema filmidir aynı zamanda.
  2. ne zamandır tekrar izlemek aklimdaydi kurban bayramı tatiline tesadüf etti. serinin 4 filmini peşpeşe izledim, en güzel olan son filmdi. dizisi filminden daha güzeldi bence. hannibal nasıl canavara dönüştü, dönüşmemesi mümkün müydü, bir de dönüşmemesine gerek var mıydı gibi sorulara cevap aradım. kendimce buldum, insanlığı sorgulamak için güzel bir serinin ilk filmi. kaptırıp gidiyorken rüyalardan çıkarma uykudan uyandırma etkisi var. serinin tekrar gözden gecirilmesini tavsiye ederim.
    abi