• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.33)
the squid and the whale - noah baumbach
başarılı bir akademisyen ve yazar olan bernard’ın hayatı karısı joan’ın kendindeki yazarlık yeteneğini keşfetmesi ile altüst olur. kıskançlık krizleri yaşamaya başlayan çiftin boşanma kararı alması ise berkman ailesinin genç fertleri frank’le walt’un hayatını altüst edecektir.joan küçük oğlunun tenis hocası ile flört etmeye başlarken, bernard’ta 16 yaşındaki oğlunun ilgi duyduğu öğrencilerden birine göz koymuştur. aniden alınan boşanma kararı aile bireylerinin birbirlerini tekrar değerlendirmesine yol açacaktır.
  1. amerikan bağımsız sinemasının son yıllarda göze batan isimlerinden noah baumbach'ın birçok festivalden ödülle dönen 2005 yapımı filmi. woody allen'a özgü bir entelektüel mizahı var filmin; ebeveynlerin kıskançlık, bencillik, tahammülsüzlük içinde boğuşurken çocuklarına erdemli olmak üzerine nutuklar çektiği klasik bir aile yapısının eleştirisi bu, fakat iki ebeveyn de yazar olduğundan filmin hikayesi birçok kez edebiyat eksenine kayıyor. bu açıdan meraklısına güzel bir seyirlik sunuyor film.

    bir de öncesinde baumbach hikayesini de kendinin yazdığı bu filmi dostu wes anderson'a çektirmek istemiş ancak anderson bunun baumbach'ın kişisel bir hikayesi olduğu için onun çekmesinin daha iyi olacağını söylemiş falan fıstık.
  2. mürekkep balığı ve balina 2005 yapımı, noah baumbach'ın kendi hayatından esinlenerek yarattığı bir film. bizi 80'lerin brooklyn'inde trajikomik bir aile hikayesiyle yüzleştirirken, yönetmenin kendisine de başta sundance'den olmak üzere birçok festivalden ödül getirdi.