1. serious sam'i yaratan ekipten çıkmış, tarihi dokusu ve zorlu bulmacalarıyla, verdiği mesajlarıyla, hep "ne olmuş acaba?" diye düşündürüp başında saatlerinizi harcatan, sayısız ödül almış, bulmaca oyunu. Kesinlikle oynadıklarımın arasında en iyisi. oynadıklarımla kıyaslama yapmanız için bir kaç tanesini buraya bırakıyorum.

  antichamber
  portal
  portal2 ve tüm dlc'leri
  contrast

  bunlar çok beğendiğim bulmaca-platform oyunları, hepsinin kendince efsane noktaları var ancak bu oyun hepsinin arasında sivriliyor.

  ingilizlerin bir sözü vardır: must play
 2. helenistik - futuristik harmanlı atmosferin ve çok etkenli bulmacaların yanında, oyunla paralel ilerleyen turing testi tadında atışma da mevcut. yapay zeka tarafından bir dizi soruya tabi tutulup soru sorucuyu bilinçli olduğuna ikna etmen gerekiyor. bu süreçte süre gelen bilinç, yaşam, organizma ve madde üzerine sorgulamalar akıl açıcı, boşluğa düşürücü cinsten.

  ancak bir süre sonra seçilimlerin oyunun akışına bariz etkisi olmadığını düşünmeye başladım.yani test, an içerisinde dallanıyor olsa da sorulara ne cevap verilirse verirsin büyük resim bir kurgu çerçevesinde ilerliyor. samimiyetine inancımı kaybettim.

  kendi adıma diğer bir handikap ise; platform bulmaca türüne ait mekaniğe sahip olmasına rağmen 3. boyutta ve işlevsiz birçok öge ve mekan barındırıyor olması. bu durum atmosfere katkı sunuyor olmakla birlikte, oyunu görsel ve fiziksel olarak oldukça yorucu kılıyor. şimdi bir de ben survival - crafting kültüründe yetişmiş oyuncuyum. her köşeye bakmadan, her ağacın altını eşelemeden rahat etmem. thalos'ta bu gibi ögeler, puzzle içerinde tanımlı labirenti süsleyen teferruatlardan öte değil. bu konuda portal'ın sade ihtişamını teslim etmek gerekiyor.