• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.92)
the terminal - steven spielberg
victor navorski amerika yolundayken ülkesinde askeri darbe olması üzerine new york'un uluslararası havaalanında mahsur kalıyor. pasaportu artık geçersiz olduğu için amerika'ya girme hakkını yitirmiş durumda olan victor ne ülkesine geri dönebiliyor ne de amerikaya girebiliyor. ülkesindeki savaş bitinceye kadar havaalanı terminalinin transit yolcular salonunda beklemek zorunda kaldığında başına gelmeyen kalmıyor. usa yönetmen steven spilberg'in gerçek bir hikayeden esinlenerek yaptığı bu muhteşem film tom hanks'in de usta oyunculuğuyla perçinlenmiş.ve ortaya sıcacık ve trajikomik bi film çıkmış.
  1. yukarıdaki yorumda yer alan sıcacık ve trajikomik çok iyi tanımlıyor bu filmi gerçekten. izlemeye başlayınca sizi garip bir şekilde kavrayan ve yakalayan filmdir.
  2. film aslında dünyanın ne kadar doğallıktan uzak olduğunu da sergiliyor. bir insan olarak varolduğu yerde, dünyada bir terminale sıkıştırılıyor. sıcak ve trajikomik olması dışında daha derinde izlerken her adımında rahatsız eden bir yapısı var, vatansız (teoride) bir insanın mahsur alınması hikayesi, uluslararası alana sıkıştılması ve toprağa uzak yaşaması. altta dünyayı sınırlarla devletlerle bir hapishaneye çevirdiğimizin hikayesi yatıyor.
  3. yaklaşık 1 yıldır bilgisayarımda duruyor film bir türlü açıp bakmadım izlemedim neden derseniz tek bir mekanda geçtiği için ön yargılı davrandım. pişman mıyım? evet.

    film sıcacık tamamen doğal viktor (tom hanks) amelia için 67 numaralı evinde yaptığı sürprizden sonra amelia'nın tepkisi aslında filmi de anlatıyor bir de yaşadığımız şu hayatta kimsenin değer vermediği ve peşinden koşmaya zaman harcamayacağı bir şey için viktor'un yaptıkları çok güzel izlemenizi tavsiye ederim.
  4. amerikan klişeleri kısmını geçersek tom hanksın tam anlamıyla harika bir oyunculuk sergilediği, kesinlikle her tavrı ile şirinlik kumkuması olduğu , en başta savaşın olduğunu anlayıp deli gibi oraya buraya koşturduğu haliyle ağlattığı amerikan rüyası kabus olan dünya halklarının trajikomik hikayesi. mutlaka izlenmeli
  5. "kalkışma" olduğunda yurtdışındaydım. bir süre uçuşlar iptal olduydu dönemediydim. açtım bu filmi izledim. 15 günlük tom hankslik yaşamışlığım var.