• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.86)
the terminator - james cameron
2029 yılının kıyamet sonrası los angeles'ında skynet adlı yapay zeka ürünü bilgisayar sistemi 1990'larda büyük bölümünü yok ettiği insan ırkının kurtulmayı başaran direnişçilerine karşı savaşmaktadır.
 
direnişçiler skynet'e karşı başarıya ulaşmadan hemen  önce skynet savaşçı terminatör'lerinden birine zamanda yolculuk yaptırarak onu geçmişe göndermeyi başarır. terminatör'ün görevi direnişçilerin başı olan john connor'ın annesi sarah connor'ı öldürmektir...
 
1980'lerin en popüler bilim-kurgu tasarımları olarak hatırlanan nükleer yıkım, kıyamet-sonrası dünya, insan görünümlü cyborg'lar gibi fikirlerin gerçekleştirilmesinin tarihi itibariyle teknik açıdan en mükemmel örneğini teşkil eden terminatör, filmin yönetmeni ve yardımcı yazarı james cameron'ı dünya çapında üne kavuşturmuş ve aksiyon filmleriyle yıldızlaşan  arnold schwarzenegger'in ününü sabitleştirmesini sağlamıştı.
 1. james cameron'ın filmi yönetmek şartıyla senaryosunu bir dolara sattığı film.
 2. yıllarca nasıl çocuk kendinden yaşça küçük babasını geçmişe yolladı sorusunu düşündürmüş olan filmdir. bu sebepten kendimce bir fan teorisi ile filmi kafamda oturtmaya çalıştım.

  izlemeyen yoktur diye düşünüyorum ama yinede uyarımızı geçelim.

  !---- spoiler ----!

  uzun süredir izlememiş olanlar için önce kısa bir özet geçiyorum sonra giriyorum konuya. gelecekte direnişin lideri olan john connor'ın annesi sarah connor'ı öldürmek isteyen terminator'ü durdursun diye geçmişe kyle reese'i yollar. kyle, sarah'yı hamile bırakır. ikinci filmde küçük john connor'ı görürüz sarah connor'ı durduramayan skynet küçük connor'ı öldürmek ister ama bu sefer iyi tarafta olan "arnold" kahramanlarımızı kurtarır. üçüncü filmde hafif bunalım modunda emo bir post ergen john connor görürüz. direniş lideri olma ihtimali son derece düşük olan bu adama asker veya komutan demeye bin şahit arar oluyoruz. 4. film ile bir çok soruya cevap verip bu konuyu toparlama şansları vardı ama hiç oralı olmadı adamlar.

  5. film bir kenara onu bir reboot olarak görüyorum. 4. film ise paralel gerçeklikte geçen bir skynet vs. insanlık hikayesi olsun. ilk 3 filme geri dönelim. sarah connor'ın oğlu john gelecekte direnişin lideri baktı ki skynet annesini öldürecek geçmişe kyle'ı yollar. kyle sarah connor'ı bulunca ona ilerde bir oğlu olacağını o çocuğun adının john olacağını judgement day'i filan anlatır. kyle sarah'yı hamile bırakır. sarah gelecekteki john olmayan ama kyle'dan olan bu çocuğun adını john koyar ve onu direnişin lideri olması için hazırlamaya çalışır. 2. filmde ki çocuğun annem kafayı yedi gelecekle ilgili hikayeler anlatıyor gibi sözleri olsun. 3. filmdeki junkie john connor olsun kyle'ı gönderen john ile bizim 2. ve 3. filmlerde gördüğümüz john aynı insanlar değil.

  belki de gelecekteki john connor direnişin lideri olan strateji ustası john connor gerçek babası ölmüş olabileceği için ne yapıp ne edip "john connor" oluşsun diye ilk başta kyle'ı yollar gelecekteki john connor'ın babası belki tamamen farklı biriydi. ama olay skynete ve makinelere karşı direnmek ve bunu yapacak lider ise "bir john connor" olmalıdır.

  !---- spoiler ----!