• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.83)
the thirteenth floor - josef rusnak
teknolojinin konuştuğu bir yerdeyiz. bu işte uzman ve çok özel işler başaran iki arkadaşın elinde son ürünleri vardır. douglas ve whitney, son çalışmaları bir program yazılımını denemektedirler 13. kattaki ofislerinde. bir similatör aracılığı ile douglas, 1930’ların los angeles’ine giderek eşsiz bir macera yaşamaktadır. ancak kendisi gerçek hayata döndüğünde tatsız bir süpriz onu beklemektedir. şirketin kurucusu ve üretenlerin esin kaynağı şahsiyet hannon fuller öldürülmüştür. dahası belleğinde boşluklar oluşan douglas da esas şüphelidir.
 1. matrix filminden eksiği olmayan göz ardı edilmiş şahane bir bilim kurgu filmi.
 2. !---- spoiler ----!

  2024 yili icin hayal edilen dunyanin teknolojik seviyesi fazla iyimser, 2044 filan deselermis belki... filmin sasirtan kismi da basarili, aklima gelmemisti, ama dark city'deki gibi agizimi bi karis acik birakmadi nedense...

  bi de simulasyon karakterlerin bir ust seviye simulasyona (veya gerceklige) gecis mekanizmasi iyi dusunulmus, ayrica bunun film icinde dogrudan aciklanmamasi, o kadarini da seyirci kendi dusunsun artik denmesi de guzel... (gercek karakter simulasyonda olurse, simulasyondaki karakter gercek dunyaya geciyor.. bu durumda 1937'deki ferguson, bogulma sahnesi tamamlanip, 1999'daki douglas yerine bi ust seviye gelse epey ilginc olabilirdi, sonra da jane sayesinde 2024'e... duble sicrama...)

  1937'deki los angeles'in petrol kulelerinden bir orman olarak karsimizia cikmasi da ufak bir ayrinti...

  bi de 2024'un de simulasyon olabilicegi imasi var cok hafif... 21 haziran 2014 pazartesi diyor gazete, ama 21 haziran 2024 gunu normalde cuma.

  !---- spoiler ----!