• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
the usual suspects - bryan singer
beşi de birbirinden yetenekli ve kendi alanlarında uzman sabıkalı, basit bir kaçırma olayından sonra gözaltına alındıklarında hiçbiri olaya bir anlam veremeden boş gözlerle birbirlerine bakmaktadır. hikayeyi araştıran ajan david kujan kaliforniya san pedro limanı'nda 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan gizemli patlama ile bu beş kişinin bağlantısı olduğunu varsaymaktadır. elinde kalan tek canlı tanık verbal kint hikayeyi baştan sona soğukkanlılıkla kendisine aktarmaktadır fakat tüm soru işaretleri bir kişinin üzerinde yoğunlaşır: "keizer soze".
 1. sonuyla insanı dehşete düşüren bryan singer'ın 1995 yapımı filmi. filmde adı sık sık duyulan keyzer söze adlı karakterin türk olduğu iddia edilmiştir. hatta filmde de bunun açıklandığı sahnede söze'nin evi gösterilir, yer sofraları ve duvarlarda osmanlı motifleri dikkat çeker. ilginçtir.
 2. izledikten sonra uzun bir süre başka filmleri 'bu nasıl son, hiç şaşırtıcı değil, zekice bir plan yok' diyerek haksız yere kötülememe neden olmuştur.
 3. kevin spacey ' in devleştiği mükemmel ötesi bir film .
  zulu
 4. dikkat gerektiren filmlerden biridir, mutlaka kafanın boş olduğu geniş bir zamanda izlenmelidir çünkü almak isteyen için birçok mesaj vardır derinlerde. filmden izleyicisine tıpkı se7en'da da gösterildiği gibi verilmek istenen mesaj verbal'ın repliğinde gizlidir:
  "the greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn't exist."

  edit: filmi izlerken spoiler yeme duygusunu tatmak isterseniz (bkz: i did, i did kill Keaton)
 5. plot twist nedir? nasıl yapılır merak ediyorsanız bu filmi izlemelisiniz.
 6. spoiler kelimesinin doğuşuna ilham verdiğini düşündüğüm film.

  (bkz: kaiser soze)
 7. finaliyle ağzınızı bir karış açık bırakmayı başaran film. kendi kendinizi yok artık derken buluyorsunuz ve tekrar tekrar geriye sarıp izliyosunuz final sahnesini.