• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
the wes anderson collection - matt zoller seitz
new york times'ın çok satanlar listesinde yer alan bu kitap; michael chabon'un önsözüyle, daha önce yayınlanmamış kamera arkası fotoğrafları, sanat çalışmaları ve daha birçok materyalle birlikte, wes anderson'un filmografisine genel bir bakış atıyor.
 1. wes anderson sineması hakkında, 2013 yılına kadar yönetmenliğini yaptığı her filmin kamera arkası fotoğrafları, set dizaynı, sanat çalışmaları, kostüm, dekor, daha önce yayınlanmamış fotoğraflar vs. oldukça detaylı anlatımlarının olduğu bu kitap; birleşik amerikalı, sinema ve televizyon eleştirmeni matt zoller seitz tarafından, 2013 yılında piyasaya sürülmüştü ve henüz ülkemizdeki kitapçılarda yerini almamışken aynı yazar bu sene büyük budapeşte oteli’nin yer aldığı yeni bir kitap daha yayınladı. bu kitap da aynı şekilde karakter analizleri, yayınlanmamış fotoğraflar, çekim süreci, esin kaynakları, söyleşiler ve filme dair daha yüzlerce detay barındırıyor. wes anderson film çektikçe koleksiyon da büyük ihtimalle büyümeye devam edecek.

  ülkemiz raflarında türkçe ya da orjinal diliyle ne zaman yer alacağını bilmediğim koleksiyon kitaplarını “amazon” sitesinden sipariş vererek bir tanıdığınıza getirtebilmeniz mümkün olabilir. ayrıca bu kitaplara dair bulabildiğim tek link olan pandora kitabevi; web sitesinde, 28-42 iş günü içinde getirtebileceğini söylüyor. bu sayfa da alternatif olabilir. ya da yurtdışından sipariş verme konusunda tecrübeli tanıdıklarınıza danışmak daha doğru bir tercih olabilir. belki almak isteyen olur diye kitap linkleri:

  the wes anderson collection: http://www.amazon.com/Anderson-Collection-Matt-Zoller-Seitz/dp/081099741X/ref=pd_bxgy_b_img_y

  wes anderson collection: the grand budapest hotel: http://www.amazon.com/Wes-Anderson-Collection-Grand-Budapest/dp/1419715712/

  pandora kitapevi’nin sipariş sayfası: http://www.pandora.com.tr/urun/wes-anderson-collection/318413

  kitabın şirin mi şirin web sayfası: http://www.abramsbooks.com/wesandersoncollection/

  kitapların türkiye’deki bulunabilirliğini araştırırken karşıma bu koleksiyonlardan uyarlanan, kısa anlatımlarla ve görsellerle desteklenen videolar da çıktı. videolar ortalama 10dk civarında ve toplamda 1.5 saate yakın bir süresi var. wes anderson sinemasına özet niteliğinde bir bakış atan inceleme videoları olduğunu söyleyebilirim. tüm videoların linkleri aşağıda sırasıyla mevcut. iyi seyirler..

  bottle rocked: https://vimeo.com/76874277
  rushmore: https://vimeo.com/77015707
  the royal tenenbaums: https://vimeo.com/77194778
  the life aquatic with steve zissou: https://vimeo.com/77368356
  the darjeeling limited: https://vimeo.com/77556248
  fantastic mr. fox: https://vimeo.com/77745711
  moonrise kingdom: https://vimeo.com/77749860
  the grand budapest hotel: https://vimeo.com/119754714