• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.57)
the wrestler - darren aronofsky
80’lerin en başarılı profesyonel güreşçilerinden biri olan randy ‘the ram’ robinson, artık new jersey civarındaki okul ve müsamere salonlarında dövüşerek kuruşu kuruşuna geçinmeye çalışmaktadır. yalnız, özel hayatında başarısız, tek ailevi bağı olan kızıyla arası kopuk bir adamdır. ringe çıkmanın heyecanı, dövüşün adrenalini ve kalan hayranlarının sevgisiyle hayata tutunur. ancak bir karşılaşma esnasında kalp krizi geçirince, doktoru, randy’ye bir daha güreşmemesi gerektiğini söyler. şov dünyasına bu şekilde zoraki bir veda eden randy, hayatını gözden geçirmek durumunda kalır. bir süre için işler yolunda gidecek gibi gözükür. süpermarkette tezgahtar olarak işe girer, kızıyla ilişkisini düzeltmeye başlar ve bir striptizciyle yakınlaşır. ancak dövüşün cazibesi karşı koyulmazdır ve bir süre sonra ringe geri dönmeye karar verir. günümüzün en heyecan verici, bağımsız ruhlu yönetmenlerden biri olan darren aronofsky imzalı film, hayattan tokat yemiş hayalperestlerin ve kaybedenlerin hikayesi. ilk olarak 25 yıl önce rumble fish’teki rölüyle seyircileri ekrana kilitleyen mickey rourke, şampiyon’da son yılların en çarpıcı sinema performanslarından biriyle yeniden kalbimizi fethediyor.
  1. kariyeri uzun zamandır düşüşte olan mickey rourke'un bu filmde gösterdiği üstün performans birçok övgü dolu eleştiriler almıştır. mickey rourke saygınlığını geri kazanmıştır diyebiliriz. gerçi o yakaladığı bu olumlu ivmeyi sylvester stallone'nin filmleri gibi b seviye filmlerde yer alarak ve rusya gezisinde yaptıklarıyla iyi değerlendirememiştir.
  2. nedense birdman'i hatırlattı bana film. riggan'ın yerlerde olan kariyeri için yaptıkları burada bir nevi randy'nin vücudunda vuku bulmuş. fakat birdman'de riggan'ın daha çok iç çatışmalarına yer verilirken burada randy'nin bu duruma gelmesindeki çevresel etkiler daha çok ön planda. ayrıca yönetmenin daha önce "requiem for a dream" filminde beraber çalıştığı clint mansell bu filmde de şahane müzikler ortaya koymuştur.