• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.80)
the x-files
dünya dışı varlıklara inanıyor musunuz? uzayda bizden başka canlılar, bizimki kadar ileri, hatta daha ileri uygarlıklar var mı sizce? bazı geceler pencereden dışarı baktığınızda gördüğünüz ışık saçan o uçan nesne ufo olabilir mi? bu gibi sorulara olumlu cevap verme eğilimindeyseniz “the x-files” tam size göre demektir. fbi’a bağlı olarak çalışan ve dünyanın dört bir yanındaki esrarengiz olayları araştıran gizli bir birimin iki ajanı, ajan fox mulder ve ajan dana scully ile birbirinden garip olaylara tanık olacak ve hükümet yetkililerinin sakladığı gerçeklerle yüzleşeceksiniz. abd’de ilk kez 1993 yılında ekranlarda görülen “the x-files” dokuz sezon boyunca en çok izlenen ve sevilen diziler arasında yer aldı. chris carter’ın yarattığı konsept üzerine inşa edilen dizi gerçek bir efsane haline geldi ve dünyanın dört bir yanında hayranları tarafından the x-files kulüpleri kuruldu.
 1. 1993-2002 yılları arasında yayımlanan, chris carter'ın yarattığı efsane dizi. hikayesi, iki fbi ajanı fox mulder* ile dana scully'nin* gizli dosyaları (paranormal olaylar, uzaylılar, hükümet komploları) araştırması üzerine kurulmuştur. sonrasında çekilen bir sürü diziye ve filme ilham olmuştur bu yapım, özellikle 3. sezondan sonra birdman gibi tek planda çekilmiş izlenimi veren bölümler, end of watch gibi polis kamerasıyla (footage) çekilen bölümler, rashomon gibi hikayeyi farklı bakış açılarından anlatan bölümler, gotik-grotesk bölümler, kısacası dizide her şey denenmiştir. sadece uzaylıları anlatıyor demek büyük haksızlık olur bu diziye; nitekim dizi hem söz konusu komploların ne kadar mümkün olabileceğine sizi inandırır, hem yeterince bilime doyurur, hem de yeri geldiğinde kahkahalarla güldürür. bence bir eşi benzeri çekilememiş, taklitleri** yanına yaklaşamamıştır.

  ayrıca dizinin tekrar başlayacağı hala konuşuluyor. 8. ve 9. sezonda ortalarda fazla görünmeyen david duchovny de söylenenlere göre kadroda olacakmış. duchovny'nin tam anlamıyla yer aldığı son sezonunda (7. sezon) dizi bozmaya başlamıştı, sonraki sezonlarda da dizi zaten iyice çığırından çıktı. yeni bölümlerinin pek beklentileri karşılayacağını düşünmesem de, bilhassa ilk dört sezonunu 20 sene sonra bile takıp izleyeceğim sanırım.
 2. dizi birçok bilimkurgu dizilerinin babasi dir adeta izleyelim izletelim
  belit
 3. türk televizyonlarında gösterilirken kaçırdığım bir kaç bölüm dışında sabırsızlıkla bekleyip izlediğim sayılı dizilerden biri.baştan yeniden izlemeyi düşünüyorum.