• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.75)
thelma & louise - ridley scott
erkek arkadaşından bıkan arkansaslı garson kız louise (susan sarandon), ihmalkar ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı thelma’yı (geena davis) ayartır. birlikte özgürlükle dolu bir haftasonu araba seyahatine çıkarlar.
ilk uğrak yerleri olan barda gevşeyip dansederler ve yöre erkekleriyle eğlenip hoş bir akşam geçirirler. ancak bir adam thelma’yı park yerine kadar izleyip tecavüze yeltenince louise yetişip onu öldürmek zorunda kalır. polisin kendilerine hiçbir zaman inanmayacağı paranoyasına kapılan kadınlar kaçmaya karar verirler ve bir anda kanun kaçağı durumuna düşerler.
  1. thelma ve louise, 1991 yapımı bir yol filmidir. senaryosunu callie khouri'nin yazdığı filmin yönetmenliğini ridley scott üstlenmiştir. başrol oyuncularından geena davis, "thelma" karakterini, susan sarandon "louise" karakterini, harvey keitel, filmin iki kadın karakterinin işlediği suçları aydınlatma çabasında olan bir dedektifi; hal kerekterini, michael madsen louise'in erkek arkadaşını, christopher mcdonald thelma'nın eşini, brad pitt ise thelma ve louise'in yanlarına aldıkları otostopçuyu canlandırmıştır.
  2. sinemanın feminist başyapıtlarından benim için. hem senaryosu hem görüntü yönetimi açısından da muhteşem bir film.
  3. başta izlerken feminizm diye başlıyorsunuz -ki bunu da yeterince buluyorsunuz aslında filmde- sonra bir yol filmi oluyor, ardından karakterlerin içinde bulundukları durumu özümsüyorsunuz. arada damarlarımda az miktarda bulunan feminist aç da bi izleyelim diyor bildiğin.