• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
theo'ya mektuplar - vincent van gogh
"geçmişi düşündüğümde -hemen hemen yenilmez zorluklarla dolu olan geleceği düşündüğümde, sevmediğim ve kaytarmak istediğim, ya da tabiatımın kötü yanının kaytarmak istediği onca güç çalışmayı düşündüğümde; bana dönük, hep bana bakan gözleri düşündüğümde- başaramazsam suçun nerede, kimde olduğunu bilecekler, bana ufak tefek serzenişlerde bulunmayacaklar, ama doğru ve erdemli olan -saf altından olan- her konuda denenmiş ve eğitilmiş olduklarından, yalnızca yüzlerindeki anlam neler diyecek bana: sana yardımcı olduk, sana ışık verdik elimizden gelen her şeyi yaptık senin için, gerçekten dürüst bir çaba gösterdin mi? hak ettiğimiz karşılık nerede?"

vincent van gogh'un on yedi yıl boyunca, intiharından iki gün önceye dek kardeşi theo'ya yazdığı mektuplar, sanatçının auvers-sur-oise'da noktalanan yaşamından ve yaratım sürecinden bir kesiti sunuyor.
 1. van gogh'un kardeşi theo'ya yazdığı mektuplar. resimle, van gogh resimleriyle ilgili olanlar için psikolojisini ve yaratıcılığının temelini anlamak adına okunması faydalı olacaktır.

  ben işin aslı psikolojisini merak ettiğim için başladım kitaba, mektupları okumak zorlayıcı geldi diyebilirim. ister istemez konu çok dağılıyor, ordan oraya atlıyor. belli bir kurgu veya bütünlük zaten beklenemez mektup okurken ancak benim yakalamam çok zor oldu okuduğum yaklaşık 70 sayfada.

  öyle elime alayım okuyayım da bitsin denecek bir kitap /kitap türü de değil. ara ara okunması daha keyif verecektir.

  ben biraz yorulduğum ve buna bağlı olarak sıkıldığım için kitabı masamda tutmayı, arada açıp bir iki mektup okuyup kapatmayı, okumayı bu şekilde ilerletmeyi düşünüyorum.

  parça parça okumak daha keyifli.