• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
they live - john carpenter
inşaat işçisi nada los angelesta göçebe hayatı yaşayıp oradan oraya sürüklenirken dünyanın uzaylılar tarafından işgal altında olduğu ve bütün önemli mevkilerde uzaylıların bulunduğu gerçeğine uyanmasına neden olacak olan, uzaylıların gerçek yüzünü görebilmesini sağlayan bir çift güneş gözlüğü bulur.
 1. ikinci sınıf bilim kurgu, aksiyon filmi gibi dursa da aslında iyi bir düzen eleştirisi içeren filmdir.
 2. 1988 yılında yönetmenliğini John Carpenter'ın yaptığı amerikan bilim kurgu filmi. Filmin başrol oyuncuları Roddy Piper, Keith David, ve Meg Foster. film 1963 yılında Ray Nelson tarafından yazılmış kısa hikaye "Eight O'Clock in the Morning" uyarlamasıdır.

  Film bilim kurgu kategorisinde tasnif edilmiş olsa da eleştirel bir dramadan çok daha öteye geçmemektedir. bazı değerlendirmeler filmi korku kategorisine de koymuşlardır ki bilim kurgu kategorisi daha kabul edilir bir kategoridir film için.

  !---- spoiler ----!

  80'lerin sonunda çekilmiş bir film için başarılı sayılabilecek filmin bazı sahneleri gereksiz uzun ve sıkıcı olsa da film genel olarak değindiği konular itibariyle kapitalizm eleştirisi üzerine yoğunlaşmaktadır. aydınlanma fikri filmde çok iyi işlenmiş kanımca. hatta gözlükle tanışma sahnesi tüm filmi özetler niteliktedir.


  !---- spoiler ----!

  imdb sayfasında film 7,3/10 olarak derecelendirilmiştir ki kanımca film 7,5/10 dolaylarındadır.
 3. john carpenter'in erken filmlerinden. diyalogları ile, oyunculuğu ile vs hakikaten dandik bir film havası var, ama mesaj kaygısı güttüğü için, seksenlerin tüketim toplumuna getirdiği eleştiri sebebiyle biraz el üstünde tutuluyor. ben şahsen imdb notunu düşerenlerdenim.

  ancak billboardlardaki, dergi sayfalarındaki vs reklamlara işlenen altmetinler (obey, sleep, reprodüce, marry) bugün de aslında aynı, hatta piper'in özel gözlüğüne gerek bile yok...