1. edit: başlığın ilk hali ticaret yapmak varken boş boş üniversite okumaktı. yoksa ticaret için tabiki üniversite okunur.

  hepimiz eninde sonunda para kazanmak için meslek seçiyoruz. yani o kadar okuyup netice büyük ihtimal ticaret yaparak köşeyi dönmüş belki ilkokul mezunu birinin yanında işe girmek için yalvar yakar duruma geleceksiniz. tavuk dönerci açın daha çok kar edersiniz.
 2. "önünde sonunda olacak o" dedikten sonra neden hala okumaya devam ettiğimi daha iyi anladığım başlık...
 3. ticaretle uğraşmayı kolay, çocuk oyuncağı sanıp kendilerince pek bir parlak girişimlerde bulunan pek çok insan tanıdım. önemli bir kısmının haline köpekler güldü sonunda. bir konuda uzmanlığınız ve paranız yoksa ticarete bulaşmayın. mayasız hamur tutmaz.
 4. ticaret öyle kolay yapılmaz, hayali ihracat yapacaksan o ayrı ama onun dışında ağlarsın sabah akşam, masrafı kurtarmıyor diye, kar yok millette para yok piyasalar belirsiz.
 5. hastaneye gidince tüccar bulmakla,
  hukuki bir sorunu olunca manavla karşılaşmakla,
  ilerlemenin belkemiği mühendislerin de hurma alıp satmasiyla sonuçlanacak faaliyet.
 6. avoncu komşumuzun öğretmen annemden çok kazandığını göz önünde bulundurursak haklılık payı var gibi. üniversiteye gitme amaçlarında ilk sırada merak etmek, öğrenmek, sorgulamak değil de gelecek kaygısı varsa hiç sürünmeyin derim(*:swh)
  avona üyelik hala beleş mi ya?
  marti
 7. dogru diyor adam.iki universite bitirdim ucuncuyu okuyorum . cesitli donemler farkli ise girdim birikim yapamadim evlenemedim yas kemale erdi anasini satim. ama universite okumayan adamlar belediyelerde zengin olurken ufacik torna dukkani olan bwm lere audilere binerke ben hala halk otobusunu kullaniyorum gururda duyuyorum. neyse badboy hakli dagilabiliriz :-)
 8. gelin kıssadan anlatayım, boş vaktim varken.

  ben ticaret adamıydım. sadece ticaret değil bile. pazarlama şirketim, 1000 metrekaralik restoranım ve bir büfem. büfeyi de ayak üstü sohbette almıştım. sahibi gel sana satayım dedi, ne kadar dedim, tek fiyat sana drunkart 40 bin dedi. ok. cebimde 1000 tl vardı, aldım kağıdı elime 4 aya böldüm, üç beş güne kalmaz da çeklerini getireceğim dedim ve ayrıldım. ne çekim var ne de param. bildiğin zırcahil cesareti. gittim sağdan soldan çek buldum verdim. yiğenimi de bıraktım başına, çektim gittim. neyse bir şekilde ödendi borç harç o büfenin parası ama her ay sonu da yiğenim beni arayıp 4-5 bin tl'yi ne yapayım diyordu. unutuyordum bazen almayı 1-2 hafta sonra alıyordum.

  restorantı, abimim arkadaşı gel sana satayım dedi. param yok dedim. sonra devamlı oturduğum cafeye gitmişken samimi olduğum sahibine x mekanı satıyorlar gek sana alalım dedim. benim gücüm yetmez, beraber alalım dedi, ok dedim. gittim mekana, ne kadar 90 bin tl, o da sana. 45 peşin geri kalanı da 3 ay aralıkla 3 çek...kabul. gel git, görüşmeler, malzeme sayımı, kira, mülk sahibi filan aldık sonunda. adamın, yani ortağımın parasını peşin aldım verdim, gerisini çek buldum sagdan soldan kapandı o iş. bir kuruşum olmadan mekan ortağı oldum. yenilik falan fıstık 1 yıl sonra ayrıldı ortak başka mekan açtı, ben borçları ödemiş bir şekilde tek mekan sahibi oldum. 2012 yılında, sadece yılbaşı gecesi ayak bastı/giriş parası 14000 tl cebe indirdim. gerisini siz düşünün. toplamda 23 personelim vardı.

  şirket, alkol pazarlama sektörü üzerine. pernord ricard, livadi'nin 3 il bayiliği (chivas, ballantines, absolut, malubu grubu). yani 3 ayrı iş ve 3 ayrı para akımı var. bakın marketten sigara alır gibi galeriden araba alıyordum.

  öğretmen ve doktor arkadaşım var. bir tane de işsiz güçsüz cello. toplamda 4 kişi her akşam içiyoruz. ekip bu. halen memlekete gidince küfür ede ede beni geri yolcu ediyorlar, gece gündüz içmekten canları çıkıyor diye. doktor, deli oluyordu benim kazancım karşısında. öğretmen, müdür yardımcısı olmuştu aylık 3000 gibi geliri vardi, ay sonuna zor yetiniyordu. hele benden alıp vermedikleri de cabası.

  ben iflas ettim, haftasonu uçağa atlayıp reina'da loca kapatan, ukrayna'ya giden, bakü'ye giden alemci ve yardımsever biriydim. biri bensen para istemesin, hele bir de ağladıysa yanımda tamamdır, cebimde olmasa bile başka birini arayıp bir ticari taksiye ver gönder derdim. dün telefonda konuşuyorum, samimi arkadaşım, hayat kadını kendisi. dedi ki, ankara'da evimde oturmuşum mutlu mutlu, bu senin sayende. ne zaman sıkıştımsa yetiştin bana. herkese yetiştin ama kimse sana yetişmedi..

  ticaret yapabilene, çevre ve cesareti olan için gerçek dünyayı tanıma şansı verir. öğretmen arkadaşım, 1 araba üstüne zar zor olsa da bir ev anca alır memuriyet hayatında. doktor, x2 kaliteli yaşam ve ev/araba diyelim. ikisinin de dediği bir şey var, biz ölene dek senin yaşadıklarını ve gördüklerini yaşayamayacağız. sen belki yine çıkıp çıkıp batacan, fakat biz, dibe vurmanın, uçlarda yaşamanın ne olduğunu tatmayacaz.

  son tahlilde, iksinin de faydası ve zararı vardır. biri mutlak değildir, eksiktir ya da eksitme riski vardır. ticarette risk, insan nefesinde hissettiği bir kıskaç; tereddüt, şüphe, düşmanca rekabet ve yarış dolu koşuşturmaca. kaybetmek ve çaresizlik, insanı insanlıkdan çıkarır, değerleri dağıtır hatta yeri gelir yok eder. insanlardan şüphe edersin, yakınlığı samimiyetten mi yoksa çıkarcılıktan mı diye. benim insani ve ahlaki birçok yönümü yok etti, keza zivedekilerden bir diğeri aydın doğan'ınkini de. ''ey ebu.., islam icin savaşıyoruz gelmiyor musun, senin şerefin nerede...benim şerefim develerin üstünde.'' doktor ve öğretmen dostlarım halen aynı değerlerinde, çoğunlukla sıkıcı ama yine de mutluluk aralığı yüksek bir yaşamdalar. az olsun öz olsun ya da adranalin olsun.

  hızlı yazdım ve kontrol etmedim, affola.
 9. ticareti aile geleneği olarak aldıysan tecrübe yüklenmiş olarak gelir. birikim (sermaye) eksik olsa bile yol alman zor olmaz. ama memur çocuğuysan ve birikimin yoksa (hadi var diyelim) bu senin için hele bu ülkede resmen eziyet. başka bir şey değil. kendinden çok verirsin on senede başka bir insana dönüşürsün ki bu hiç hoşuna gitmez.


  armut dibine düşer lafına çok inanıyorum ben. fazla bir istisnasını da görmedim. her şey ailede bitiyor gerisi macera.. risk alacaksın, hayatın işin olacak, değişmeyi göze alacaksın ve bunu hızlı bir şekilde başaracaksın, düşünce ruhsal kalkma gücün olacak vs..
 10. yakın arkadaşlarımdan biri, kendisini on senedir tanıyorum. itü'de fizik mühendisliği okudu, fizik yüksek lisansı yaptı, şimdi fizik doktorası yapıyor. çocuk cern'e gitti yahu. gel gör ki adamın hayali kafe neyin bir şey açıp esnaflık yapmak, elleri arkada birleştirip gelene geçene bakmak. bu da böyle değişik bir karışım.