• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
tillsammans - lukas moodysson
1975 yılında, stockholm'de yaşayan elisabeth, sürekli sarhoş olan kocasının davranışlarına daha fazla tahammül edemez ve kız eva ve oğlu stefan'ı da alıp kardeşi goran'ın yanına taşınır.yalnız bir sorun vardır. goran bir grup insanla beraber tek bir çatı altında komün hayatı yaşamaktadır. goran'ın kız arkadaşı lena, lezbiyenliğinin yeni farkına varmış anna, onun biseksüel kocası ve onların komünist eşcinsel oğulları, eva'nın yeni arkadaş olduğu komşuları fredrik'ten oluşan gruba, elisabeth ile yakınlaşma çabaları içinde olan kocası rolf de dahil olunca işler daha da karışır. birbirinden tamamen farklı olan bu insanlar aynı çatı altında yaşamanın ne demek olduğunu öğreneceklerdir.
 1. dünyada barış ve özgürlük rüzgarlarının estiği 70'li yılların ortalarında isveç'te geçiyor film. "tillsammans - birlikte" nin öyküsü her biri son derece kendine özgü insanlardan oluşan bu komünlerden birisinde geçiyor.

  avrupa sineması'nın üzerine en çok umut bağlanan yönetmenlerinden , "daima lilya"nın da yönetmeni olan moodysson, cinsellikten, politikaya pek çok ciddi sorunu son derece keyifli bir dille irdeleyen bu komedide bugün artık geçmişte kalmış çiçek çocukların dünyası üzerine mercek tutuyor...
 2. 2000 isveç-danimarka-italya yapımı isveççe çeşitli dallarda 14 ödüllü film.

  1975 yılı stockholmda geçen ve o dönemi bir tarafta yüzyıllardır inşa edilen düzen ve bunu savunan sıradan insanlar ile bir yanda başka bir hayat mümkün diyen farklı düşünceleri, yaşam tarzları ve cinsel tercihleri olan sıra dışı bir grup insanın aynı evde komün yaşamları sıcak ve sempatik bir dille ve abba eşliğinde anlatılıyor.

  yönetmen lukas moodysson diğer filmlerinde olduğu gibi ve onun filmlerine çok yakışan bol bol zoom tekniğini kullanmış.

  umut dolu bir film…

  !---- spoiler ----!

  yalnızlığı ve komün hayatını da şu cümleyle ne güzel anlatıyor:

  ‘’...tek başıma domuz pirzolası yiyeceğime, birlikte lapa yemeyi yeğlerim…’’

  !---- spoiler ----!

  bir güzel ayrıntı da:

  evin ortak arabası üzeri çiçeklerle boyalı bir vosvos minibüs üzerinde de ''tillsammans (birlikte) yazıyor.

  ayrıca diktatör franco'nun ölüm haberi de evde sevinç içinde kutlanıyor.