1. timothy william burton (d. 25 ağustos 1958), amerikalı bir yönetmen.

  sıra dışı ve tuhaf tarzı ile bilinen tim burton'un özellikle stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde karakterlerinin abartılı olmalarına rağmen insani değerlerini kaybetmemeleri dikkat çekmektedir. sıra dışı olan filmlerinde gotik betimlemeler kullanır.

  1989'da aktris lena giekese ile evlenmiştir. batman returns'ün ardından eşinden ayrılan tim burton, lisa marie ile 1992-2001 arasında nişanlı kalmıştır. 2001'den beri helena bonham carter ile nişanlı olan yönetmenin bu birliktelikten 2003 yılında billy-ray burton adlı bir oğlu ve 2007 yılının sonunda nell burton adında bir kızı olmuştur.

  yönetmenin favori oyuncuları johnny depp ve helena bonham carter'dır. johnny depp'in yakın arkadaşıdır. ayrıca nişanlısı helena bonham carter'dan olan oğlu billy-ray'in vaftiz babası johnny depp'tir.
 2. favori yonetmenim.
 3. gram sevmediğim yönetmen...
 4. corpse bride :) en sevdiğim animasyonlardan biri, başarılı bir yönetmen.
 5. filmlerinde johnny depp seçimi için şu açıklamayı yapmış yönetmen. "oyuncu seçimine önem veririm, onları seçmelere sokarak seçmem, johnny depp ile çalışmamım sebebinin bana benzemesi olduğu söylenir, ama edward karakteri için onu seçmemim nedeni o dönemde johnny'nin edward gibi istemediği bir imajının hapsinde olmasıydı. bir televizyon dizisinin starıydı, yakışıklılık etiketi sırtına yapışmış olduğundan başka arayışlara girmek istiyordu, kısacası rol için idealdi."
  ilk dediklerini es geçersek son cümle işi bitiriyor, "kısacası rol için idealdi" demek beğendim aldım gibi birşey.
 6. margaret keane'yi anlatan big eyes'le yeter artık tim burton dedirtmiştir. sanatsal başarısızlığı, oyuncu seçimi, tema ve işleyiş oldukça zayıf kalmıştır. zaten son yıllarda çok fazla kendini tekrar ettiğini düşünürüm ki margaret keane fiyaskosu bunun en iyi örneğidir.