• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
tim's vermeer - teller
daha önce resim tecrübesi bulunmayan mucit tim jenison'ın johannes vermeer'in kullandığını tahmin ettiği bir teknikle tablolarının reprödüksiyonlarını yapma çalışmasının anlatıldığı belgesel.
 1. tim amca param çok, neye taksam demiş sanırsam.(hasetinden çatladı)
  en iyi ressamlardan sayılan vermeer'in çalışma prensibiyle ilgili herhangi bir belge, mektup, yazı yok. tim jenison da kamera obscura, lens ve ayna kullanarak renk tonlarını aynen çizebileceği iddiası ile vermeer'in hollanda'daki odasının simülasyonunu yaptırıp "piano lesson" tablosunu çizmeye çalışır.
  ayna prensibi gerçekten çok şaşırtıcı. yansımayı kullanarak renk tonlarını tutturmaya çalışıyor tim jenison. aynadan bakarken, yalnızca aynı ton kullanıldığında ayna çizgisi kayboluyor. bu fikriyle de david hockney hocamızın takdirini de kazanmıştır.
  son olarak söylediği bir söz çok hoşuma gitti. günümüzde sanat yapmak için ya sanat okuluna ya da teknoloji okuluna gitmek gerektiğini(tim jenison tam bir nerd), fakat o golden age'deki ustaların her ikisine de sahip olduğunu düşünmektedir kendisi.
 2. spoiler olasiligi;
  tim jenisen vermeer'in tablosunu o kadar maceranin ardindan basariyla bitirdiginde bogazi dugum dugum olup agliyor ya, bir de tablonun orjinalini elizabeth'in izniyle yarim saatligine gorunce parkta gene aglamakli olmasi boyle siradan belgesel olmaktan cikariyor bu yapimi.
  doris