• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
timbuktu - abderrahmane sissako
radikal bir grubun yönetimi ele geçirdiği timbuktu bölgesinde, yönetim tarafından yeni şeriat kuralları koyulur. artık müzik dinlemek, futbol oynamak, sigara içmek gibi sıradan eylemler dahi yasaklanmış ve halk bu yeni kanunlara uymazsa cezalandırılacak duruma gelmiştir.

kidane ve ailesi timbuktu'da insanların yüreğine korku salan karmaşanın altında hayatlarında yeni bir dönemin başlamasına tanık olurlar. kendi halinde sıradan bir hayat yaşamaya çalışan aile, yeni islamist-köktenci yönetim altına giren bu bölgede bütün bu olayların dışında kalmaya çalışır. her şey, kidane'nin çok sevdiği ineğini katleden balıkçı amadou'yu yanlışlıkla vurması ile değişecektir. aile timbuktu'nun acımasız kurallarıyla tanışır.

filmin yönetmenliğini uluslararası camiada ödüllü filmleri heremakono (2002), la vie sur terre (1998) ve bamako (2006) filmleriyle tanınan afrikalı yönetmen abderrahmane sissako üstleniyor.
  1. genelde çoğu insan ile şeriat muhabbetine girince aklına, diline direkt ışid gelir. kafa kesme muhabbetlerinden öteye gidemeyen eblehler lafını duyunca da kızarlar. alın iki adımda ortadoğu ve şeriat gerçeği öğrenin işte; ödüllü bir film ve ödüllü kitap.

    kısaca ortadoğu nedir, şeriat nedir, kadın nedir, radikal islam bir toplumda nelerin önünü kapatır, nelerin açar vb. soruların cevabı için önce bu film'i izleyin. ardından da ben malala - christina lamb, malala yusufzay kitabını okuyun. nokta.