1. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin uzmanlık eğitimi almadan önce girmeleri gereken sınav. yds'ye alternatif olarak sunulan bu sınav yaz ve güz dönemleri olmak üzere senede 2 defa olarak yalnızca istanbul ve ankara'da uygulanır. soruları ankara üniversitesince hazırlanır. bu yıl giriş ücreti 80 tl olarak belirlenmiştir.
  2. içerdiği soruların yds'ye oranla biraz daha kolay olması ve genelde sağlık alanında sorular olması ile tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerine kolaylık sağlamış bir sınavdır.

    girecekler tavsiyem şu olur. hiç stres yapmayın. cidden basit bir sınav. çok ekstra bir çalışmaya gerek yok. orta halli bir ingilizceniz varsa havada karada geçersiniz.
  3. bu haftasonu girecegim sinav. kayit yaptirmis olamama ragmen sinavin tarihini unutmustum ve eger bugun arkadasim tesadufen bahsetmis olmasaydi belki de kayit icin verdigim 80 lira bosa gidecekti. sinava giren arkadaslarim cok basit oldugunu soyluyorlar, bunun icin cok da onemsemiyorum .pek zaman kalmadi ama bir sonraki sinava gireceker icin tavsiyem, kelime ogrenme konusunda sıkıntı cekenler varsa "memrise" adinda hem bilgisayardan hem de telefonda android uygulama olarak ulasilabilen guzel bir uygulama kesfetmistim. ayrica pubmed'deki makalelerden de ilgi cekici olanlar sözluk esliginde okunabilir.
    nagan
  4. girdiğim en saçma sınavdır. yıllarca yabancı dizi izleyerek oluşmuş ingilizce altyapısından sonra sınavda gramerde yokları oynayıp çevirilerdeki başarıyla 58 alabilmek benim 5 yıl tus konusunda rahatlamamı sağlamışsa da bilgi ölçmedigi kesindir. devletin para kazanmak söz konusu olduğunda kendi verdiği 8 yıl kesintisiz ingilizce eğitimiyle de dalga geçebileceğini göstermiştir. tus harcının bu yıl yüzde 120 zamlandığı düşünülürse rezilliğin boyutu anlaşılır.

    her şeye rağmen girin. bu ülkede sizin akademik bilginizden ve kötü verilen ingilizce eğitiminizden önemli olan tek şey devletin bürokratik işlemlerinin yapılmasıdır. akademik geleceğiniz kağıtların hangi kapıları açacağına bağlıdır.