1. parmak uçlarının dışını örten boynuzsu tabaka.

  son günlerde beni strese sokan bir şey ayrıca. klasik gitar öğreniyorsanız/çalıyorsanız bakımını yapmak zorundasınız bu meretin. şekli, kalınlığı, tele vuruş açısı bile tonu etkilendiğinden dolayı insana zaman zaman kafayı yedirtiyor.

  not: ankara sınırları içinde tırnaklarıma bakım yapacak youser arıyorum. haftalık 10 lira verebilirim kendisine. eğer para azsa 10 tl karşılığında bana öğretsin en azından şu tırnak törpüleme olayını.
 2. elleri çok yıkayınca daha hızlı uzayan tabaka.
 3. Uzatmayı pek sevdiğim şey. hayatımda hiç manikür yaptırmadım fakat millet anlamıyor. Hiç törpü de almadım. Sormazlarsa ben de bir şey demiyorum :D bir de törpü sesi içimi çok kötü yapıyor. Biri tırnağını törpülerken bakamıyorum :)

  bence olay manikürü hiç yaptırmamakta. Yaptırınca sürekli yaptırmak gerekiyor diye duydum. Bildiğim kadarıyla yaptıranlarda sürekli şeytan tırnağı denen şeylerden çıkıyormuş.

  Aşırı derecede sağlam tırnaklarım vardı. Her türlü ev işi yaptığım ve çok uzun olduğu halde hiç kırılmazdı fakat bu ara nedense sürekli kırıldı. İlk defa bu kadar çok tırnağım kırıldı. Çok şaşırdım. Üç tanesi gitti. Erkek eli gibi oldu ellerim. Öyle denk geldi sanırım bu ara.

  Bu sorunu sürekli yaşayan hatta bu sebeple tırnaklarını uzatamayan insanlar varmış. Sayıları da çok anladığım kadarıyla. Tırnağı kırılanlar varsa bu şekilde bakım yapılırsa tırnaklar güçlenirmiş. Ben üşenir yapmam büyük ihtimalle ama üşenmeyen denesin bence. Her yerde benzer uygulama var. İşinize yarar tahminimce.

  Edit: 4 oldu :(