1. 15 nisan 1912 yılında 2240 yolcu ve mürettebatıyla birlikte kuzey denizi’nde buzdağına çarparak batan titaniğin buz bebek bilmecesi, batışından yıllar sonra çözülmüştü. çevrilen filmlerde de hep bu sahne kullanılmıştı. suyun üzerinde donan bebek.

  gemi battıktan sonra mackay-bennett kablo gemisinin denizcileri onu gördügünde, sarı saçlı başı gökyüzüne dönüktü, çoğu erkek 300’e varan cesedin arasında, suyun üzerinde yüzüyordu ve soğuktan donmuştu. yakası ve kol ağızları kürklü gri paltosu, pembe yün kazağı, uzun pazen gömleği, fanilası, kahverengi çorapları ve kahverengi deri ayakkabıları vardı.

  gemiciler ve yolcu yakınları cesetleri alarak ülkelerine döndüler. doktorlar, gri paltolu bebeğe "4 numaralı ceset, iki yaşında, sarı saçlı erkek çocuk, muhtemelen üçüncü sınıf yolcusu" diye kayıt etti ve buz bebek 121 titanic kurbanıyla birlikte mezar taşına" meçhul çocuk" yazılarak kanada da bir mezerlığa gömüldü.

  kazadan 90 yıl sonra buz bebeğin mezarı açıldı. toprağın yapısı ve yeraltı sularının asitliği nedeniyle mezardaki kalıntıların tamamı çürümüş ve erimişti. 6 santim uzunluğunda bir kemik ve üç adet diş bulundu.

  kemik çok eskiydi ve mitokondriyal dna çalışıldı. dr. ryan parr ( mumya ve kızılderili kalıntıları üzerinde dna araştıran bilim adamı) amerika pbs televizyonu sayesinde, gemide hayatını kaybeden iki yaşından küçük kaç çocuk varsa anne tarafı akrabalarına ulaştı, kanlarını aldı.
  ve titaniğin mechul buz bebeğinin 19 aylık ingiliz sidney leslie goodwin olduğu ıspatlandı.

  titaniğin battığı yıllar oldu ama titanik en ilgi çekici konu olmaya devam etti. meçhul bebekte kimliğine kavuşmuş oldu.