1. 15 nisan 1912'de daha ilk seferinde buzdağına çarpıp kuzey atlantikte batan büyük yolcu gemisi.
  titanic faciası olarak bilinen gemi kazası hakkında bir çok komplo teorisi üretilmiş, bir sürü araştırma yapılmış, filimlere kitaplara konu olmuştur.

  titaniğin ait olduğu the white star line şirlketinin ortaklarından biri olan sir james cole'un babası, mısır'da ramses mumyasının kazılarına katılan 70 kişiden biriymiş. bu yüzden ailesiyle birlikte sonsuza dek lanetlenmiş. cole, kazılardan kısa bi süre sonra diğer arkadaşları gibi esrarengiz bi şekilde hastalanıp ölmüş. cesedini taşıyan gemide batmış.

  mumyanın laneti cole ailesinin peşini bırakmamış. aile evlerinde çıkan bir yangında ölmüş. tek sağ kalan oğul james 18 yaşına kadar yetiştirme yurdunda yaşamak zorunda kalmış. yine de başarılı bi iş adamı olup, the white star line adlı bir deniz taşımacılığı şirketine ortak olmuş. ancak şirketin gemileri tek tek talihsiz kazalar geçirmeye ve batmaya başlamış.

  şirket tüm mal varlığını üç büyük, süper lüks gemiye yatırmış. bu gemilerin adları olympic, titanic ve britannic'miş.

  bu üç geminin de üzerinde bi lanet varmış. ilk gemi olympic, 1911'de, atlantik okyanusu'nda bi buzdağına çarpmış. tamir için getirildiği tersanede çıkan bir yangında da tamamen yanmış.

  titanic i1912 yılında ilk seferinde batmış.

  britannic ise 1. dünya savaşı sırasında atina açıklarında, batmış.the white starline şirketi denizcilikten çekildiğini açıklamış.

  james cole'un babasının katıldığı kazıda mumyası çıkartılan ramses'in laneti ise şöyleymiş:
  "beni yerimden oynatan herkesi sulara gömeceğim".

  tinaniğin ikinci laneti ise morgan robertson´adlı amerikalı bir yazarın 1897 yılında yazdığı öyküydü. öykü titanicle birebir örtüşmekteydi.

  titaniğin üçüncü laneti ise. amerikalı bir arkeloğun mısırdan getirdiği prenses amen-ra mumyasıydı. mumya amerika’ya götürülmek üzere titanik gemisine yüklenmiş ve prensesin laneti gemiyi batırmış.

  şimdi koskaca titaniği lanet mi batırdı? tabi uzay çağında böyle bir söyleme inanmak biraz zor.