todd mcfarlane

Kimdir?

16 mart 1961 doğumlu kanadalı yazar ve çizer.

alan moore ve frank miller hayranlığıyla geçen ergenlik döneminde henüz 16 yaşındayken spawn karakterini yaratmıştır. '80'lerin başında beyzbol bursuyla devam ettiği üniversite hayatının üçüncü yılında yaşadığı sakatlık sebebiyle uzmanlaşacağı branşı grafik ve çizim olarak belirlemek zorunda kalmıştır. mezun olana kadar da okuması için gereken parayı çizgi roman dükkanlarında çalışarak kazanmıştır.

mezun olduktan sonra marvel ve dc gibi büyük yayınevlerinde iş bulmuş, şimdilerde çok bilinmese de'80'lerde yayınlanmış batman, hulk ve spider-man çizgi romanlarında yer yer hem kötüleri hem de ana karakterleri çizmiştir. '90'ların başında ise 6 iş arkadaşıyla birlikte image comics'i kurmak için en son çalıştığı marvel'dan ayrılmıştır. ergenlik sanrısı haline gelmiş spawn karakteri üzerine eğilmeye ve tamamen organik, özgün bir karakter çıkarmaya 1992 yılında başlamıştır.

ilk spawn çizgi romanı kapağı: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/d3/Spawn.jpg

yıllar içinde kendi adını taşıyan yayıncılık şirketine, yapımcılık şirketine ve oyuncak şirketine sahip olan mcfarlane ateisttir ve karısı wanda ve 3 çocuğuyla birlikte arizona'da yaşamını sürdürmektedir.
  1. hayal gücü benim anlayabileceğimin oldukça üstünde olan, gerçek hayatta sevdiği kadının adını çizgi romanındaki ana karakterin sevdiği kadının adı yapan, popülerliğini marvel comics ve dc comics gibi dev firmalarla değil, kendi kurduğu şirketle edinmiş yazar ve çizgi roman çizeri.

    işini bu kadar seven başka bir insan görmedim ben.

    http://imgur.com/a/muhmm