1. yarın sabah gireceğim kariyerim açısından oldukça önemli olan sınav. dört kısımdan oluşur; reading, listening, writing, speaking.

  bu enrty yarından sonra daha ayrıntılı bilgi içerecektir.

  sınav sonrası edit: gerekli prosedürlerden sonra saat 10 itibariyle sınava başladım. reading kısmında 4 reading denk geldi. eğer dedikleri gibi 4 gelirse kötü olanı puanlamıyorlarsa (konu hakkında net bilgisi olan biri varsa lütfen rahatsız etsin beni) bu benim için iyi olacak. çünkü normal de essay örneklerimi iki dakka da çerez gibi çözerken ağır ve zorlayıcı geldi. genel de bütün parçayı okuyup anlayıp soruları öyle çözmeyi seçerdim ama baktım ki okuyarak çok vakit kaybederim vazgeçip sınav esnasında strateji değiştirmek zorunda kaldım. kendime en çok güvendiğim kısım listening idi burada fazladan yapıp diğer eksileri tamamlamayı düşünüyordum . nitekim örneklerde %90 yapıyordum lakin sınavda beni en çok hayal kırıklığına uğratan kısım bu oldu. 6 parçadan ikisini neredeyse tamamıyla kaçırdım. sebebini bende bilmiyorum. 3. parçadan sonra bağlantı problemi oldu ve 40 dakka bunun için ara verdim etkisi var mıdır diye düşünüyorum ama bahane üretmek gibi geliyro biraz. sonrasında speaking e başladım. bu kısımda şöyle bir avantajım oldu. arızadan dolayı bu kısmı herkes benden önce bitirmişti kelimelerim diğerleriyle karışmadı. beklediğimden iyi geçen kısım şükür ki bu oldu -iddialı konuşmak istemiyorum tabi çünkü puanlamanın ne şekilde olacağını bilemem- dinlemeleri rahatlıkla anladım ve çok akıcı olmasada cevap verdim süreyi de efektif kullandım sayılır. son olarak writing kısmında okuma ve dinleme parçasına bağlı olan integrated writing sorusuna yine iyi cevap verdiğimi düşünüyorum bütün noktaları anlayıp ona göre cevap verdim lakin bağımsız essay kısmında aynı başarıyı gösterdiğim söylenemez çünkü yaptığım denemelerde olduğu gibi bunda da süre sıkıntısı çektim ve düzgün argümanlar bulamadım çok basit bir dille hızlıca yazdım. açıkçası konu da berbat bi konuydu bunun etkisi çok büyük bu kısımda bunu bi bahane olarak görmeyin bu bir gerçek arkadaşlar. bir de adettendir skor tahmini yapayım.
  reading: 17
  listening:18
  speaking: 19
  writing:18
  total: 72
  istenilen skor maalesef 85. heyecanla bekliyoruz.

  skor:79
 2. ömür törpüsü. yaklaşık 4 saat sürüyor bu sınav. saçmasapan konularda okuma, yazma, konuşma yapıyorsunuz. ben sınav sırasında depresyona giriyordum hep, içim sıkılıyordu. sanırım 101 yaptım en yüksek.

  sonra ielts'i keşfettim. şu an türkiye'de geçerli değil gibi bir şey duydum, araştırmak gerek. eğer yurtdışı master, doktora başvurusu yapıyorsanız ielts candır. bir kere speaking karşınızda bir insan ile iletişim içeriyor. boş boş ekrana bakıp sürenin azalmasını izlemiyorsunuz. ondan da overall 7.5 aldım.
 3. sadece ingilizce seviyenizi değil aynı zamanda sabrınızı da ölçen sınav. 4 bölümden oluşur. sırasıyla reading, listening, speaking ve writing. 4 saat civarı sürer. ilk iki bölümden sonra 10 dakika aranız olur. tuvalete gidip elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra kalan sürede kendinizi motive edersiniz. ya reading ya da listeningde size sorulan bir part değerlendirilmez fakat siz bu partın hangisi olduğunu bilmezsiniz. eğer şanslıysanız bu part listeningde gelir çünkü reading gerçek anlamda insanı yorar. ilk ikisinde readingde gelip üçüncüde listeningde gelince gerekli puanı almıştım. 3 sınava da amerikada dil okuluna giderken girdim. bir de şöyle bir saçmalık vardır. sınav sabah saat 8de başlar fakat herkes sınav olunacak odaya sırayla alınır. siz sınava başlarsınız, ilerlerken odaya sürekli diğer insanlar girmeye devam eder. en kötüsü siz writingdeyken etrafınızdaki insanların speakingde olmasıdır. tüm konsantrasyonunuz gider. bitse de gidim artık şurdan diye düşünürsünüz. ingilizcesi çok iyi olmayanlar için zor bir süreçtir toefl ibt. adaleti yoktur bir de, sizden daha kötü bir ingilizceye sahip olduğuna inandığınız arkadaşınız sizden daha yüksek bir puan alabilir.

  sınavın en başında mikrofonunuzu test etmek amacıyla bilgisayarda kısa bir yazı çıkar. o anın heyecanıyla o yazıyı anlamayabilirsiniz. sizden yapmanız beklenen yaşadığınız şehri anlatmanızdır çünkü o yazının en sonunda size ''describe the city you live in'' denir. fakat ilk kez giren insanların neredeyse hepsi bu cümleyi tekrar etmek gerekiyormuş gibi sürekli describe the city you live in der. arka arkaya belki de 30 defa. sınava daha önce girip de aynı hataya düşmüş insanlar da gülümseyerek bakar sanki kendi yapmamış gibi. bu duruma düşmek daha sonradan öğrendiğinizde biraz utandırabilir. o yüzden kısaca yaşadığım şehir çok güzeldir diyip geçin.
 4. bir sene içerisinde girmeyi düşündüğüm sınavdır. varsa güzel kaynak, site mesaj kutuma gelinmesi önemle rica olunur.

  daha önce etsnin toefl itp'sine gimiştim. ibt'yi de biliyorum ama hiç ciddi hazırlanmadım.
 5. (bkz: memrise) ile kelime çalışıp, (bkz: lingualeo) ile listening kasarak şimdiden düşük tempoda çalışmaya başladığım sınavdır. writing ile alakalı önerilere açığım.
 6. 7 mayıs cumartesi günü gireceğim sınav. iş bu yorum sınav sonrası ve sonuç açıklanınca kendini güncelleyecektir.
  sınav 4 bölümden oluşuyor, reading, listening, speaking ve writing. ancak öyle gramer ve hatta kelime bilginizden çok ingilizceyi kullanabilme kapasitenizi ölçüyorlar. araştırdığım kadarıyla her bölümün her soru tipi için taktikler var ve iyi bir ingilizce seviyesi taktiklerle birleşince altından kalkabiliyorsunuz. özellikle speaking ve writing bölümlerde bu taktikleri kullanmak kaçınılmaz zira yazdıklarınızı ve konuştuklarınızı değerlendiren kişilerin beklentilerini bilmeniz gerekiyor.

  şöyle ki,
  reading kısmında verilen metinler akademik ve içerik bakımından dam üstünde ki saksağanı anlattığından (temsili değil.) tüm terminolojiye hakim olmanız mümkün değil. jeoloji, bitki bilim, işletme, tarih, uzay içerik listesi uzayıp gidiyor. istenilen ağırlıklı olarak içerikten kelime anlamlarını çıkartmanız ve metni genel olarak anlamanız. her soru tipi içinde geliştirilmiş taktikler var.
  listening kısmında ise metinler dinleyip notlar alıyorsunuz. soru tipleri bu bölümde de sabit ve değişmiyor bu nedenle hangi noktada not almanız gerektiğini biliyor durumda olmalısınız, bunun yolu da soruların ne beklediğine yönelik taktikleri öğrenmek.
  speaking ise başlı başına bela. bilgisayarla konuşuyor olmanın verdiği aptallık yetmiyormuş gibi belirli bir zaman aralığında konuşuyor olmanız gerekiyor. özellikle ilk 2 soruda saçma sapan fikirler ve örnekler geliştiriyor olmanız lazım ki bence en zor kısmı bu. taktikler ise baya önceden hazırlanmış konuşma taslakları. soru tipleri yine sabit olduğundan, hem soru içeriğini dinlerken nasıl not olmanız gerektiğine yönelik taslaklar hemde konuşmanızın içeriğine yönelik taslaklar mevcut. beklenti önemli derken şunu kastediyorum, örneğin ilk iki soruda size basit bir tercih soruluyor, arkadaşlarınızla mı yoksa tek başınıza mı ders çalışmayı tercih edersiniz şeklinde. bu soruya ideal olarak iki neden göstererek ve bu nedenleri kişisel örneklerle açıklayarak cevap vermeniz gerekiyor ve bu şekilde bir taslak hazırlamadıysanız işiniz gerçekten zor.
  writing'de ise iki soru tipi var bir metin ve dinleme parçasına bağlı yazdığınız bir essay ve bağımsız bir essay. taslak burada da en önemli mevzu, şöyle ki kendi kendinize giriş gelişme sonuç şeklide bir yazı yazdığınızda genelde istenilen kelime sayısını yakalayamıyor veya yazarken konuyu dağıtıyorsunuz. oysa bağımsız essay'de giriş kısmını cümle cümle belirleyip, gelişme paragraflarında birer neden verip (1 cümle) bunları önce genel anlamda açıklayıp(2 cümle) sonra kişisel örnekler verecek (3-4 cümle) bir taslağa bağlı kalırsanız 350-400 kelime arasında bir şeyler yakalamak mümkün. tabi bu arada cümle içeriklerine de neler yazmanız gerektiği belli olduğundan konuyu dağıtmadan güzel bir essay yazabiliyorsunuz tabi pratik en önemli şey.

  şimdiye kadar yaptığım hazırlıklar ise şu şekilde.
  bir sene kadar önce toefl kursuna gittim ama ingiliz hocayla konuşmak dışında bir katkısı olmadığını söyleyebilirim.
  toefl'a girmeye karar verdim ve tarihin bir kaç ay öncesinden notefull videolarının tamamını izleyip speaking ve writing için taslakları hazırladım (writing için farklı kaynaklarda kullandım).
  daha sonra reading ve speaking kısımlarına çalışmaya başladım. önce longman ibt programındaki mini testleri tamamladım, bilgisayarda çalıştığınızdan keyifli oluyor ve sınav ortamına da hazırlıyor. sonrasında cambridge'in toefl kitabındaki mini testleri de bitirdim. bitirdiğim mini testlerde reading ve listening puanlarım hep 22'nin üzerindeydi. bu arada bir kaç tur speaking alıştırması da yaptım, timer olayı çok sıkıntılı bu nedenle alıştırmaları süreli yapmakta fayda var.
  sınava bir hafta kala, yani 30 nisanda reading ve listening adına içim rahat olmadığından ets official guide for toefl ibt'den bir adet practice test tamamladım. test fazla kolaydı olacak ki, 60 üzerinden 57 gibi bir puan aldım. ''ulan acaba hakim olduğum alanlardan mı metinler'' ve ''yoksa yan daireden kafamı delen matkap mı listening'i bu kadar iyi yaptırdı'' şizofrenlikleri nedeniyle içim hala rahat olmasa da speaking ve writing'e dadanmak zorunda kaldım. an itibariyle bol bol essay yazıp speaking alıştırmaları yaparak, hazırladığım taslakları ezberlemeden oturtmaya, kelime sayısını 350ye çıkarmaya ve tık tık aşağı doğru akan süreye uyum sağlamaya çalışıyorum.

  ilk edit geldi; herhangi bir puana ihtiyacım yok ama çok stres yaptım lan sözlük.

  ikinci edit: sınava girdim sevgili sözlük, reading başta kolay ikinci ve üçüncü metinlerde çelişkiliydi. listening, normalde 6 soru yok muydu burada dedirtti, 3 parttan oluşan 9 soru ve oldukça uzun dinleme metinleriyle yordu, sonuncu part dışında kolaydı. speaking klasik hatayla bir soruda yetiştiremediğimi ve genel olarak söylemek istediğim her şeyi söylemediğimi saymazsak fena değildi. son olarak writing için hazırladığım taslakları bire bir kullandım kelime sayılarım da yeterliydi. her bölümden 20+ beklentisi içerisindeyim ancak bu plus'ın bölüm başına 1 ve 3 olması arasında epey fark var :)

  üçüncü edit: sonuçlar geldi, reading 22, listening 26, writing 22, speaking 19, totalde 89. nacizane tavsiyem speaking'de süreye dikkat edin zira konuşmanızın ortasında süre biterse affetmiyorlar..
 7. notefull.com adresinde writing ve speaking taktiklerinin oldukça faydalı olduğu site. listening için de aynı sitenin paketini almıştım. faydalı oldu mu oldu.

  ama özellikle listening de zorlanan arkadaşlar için (ki listening, reading dışında tüm bölümlerde karşınıza çıkıyor) notefull'un alıştırma taktığı şu şekilde: elinizde güzel bir okuma parçası ve okuma parçasının audio hali bulunsun. 5-6 saniye dinleme yaptıktan sonra duyduğunuzu aynı şekilde yazmaya çalışın ve tamamını doğru yazıncaya kadar 3,5,10 defa aynı parça üzerinde bıkmadan çalışın. daha sonra okuma parçası ile yazdıklarınızı karşılaştırın. emin olun çok faydasını göreceksiniz. ha tabi bu dediğim çalışmayı sınavdan 5- 6 ay öncesinde başlarsınız daha da etkili olur.
 8. umarim isinize yarar, birkac videosunu izledim ve cok samimi konusuyor. ayrica kullandigi kaynaklari ve nasil ise basladigindan bahsediyor. simdiden kolay gelsin.
  youtube kanali
  @ linguamarina

  free sources
  quora toefl advices