1. iki sınava da girmiş youserların iki sınavın artılarını ve eksilerini karşılaştırabilip yorumlayabileceğiversus.
  (bkz: toefl)
  (bkz: ielts)

  her iki sınavın da artıları ve eksileri var. araştırdığım kadarıyla tercihim, toefl'ın reading ve listening'inin ielts'in speaking ve writing'inin olduğu başka bir sınava girmek olurdu.(*:swh) her iki sınavı karşılaştırdığımda ikiye iki gibi bir denge olmamış olsa seçim yapmak kolay olurdu.

  tercih yaparken sınav sonucunun ne için lazım olduğunun önemli olduğunu ve ona göre tercih yapılabileceğini biliyorum. araştırdığım kadarıyla eksilerini yazayım iki sınavında.
  toefl tamamen bilgisayar ortamında gürültülü bir ortamda, ielts sessiz bir ortamda ve speaking hariç kağıt üzerinde. benim için kağıt üzerinde olması artı.
  toeflda reading tamamen çoktan seçmeliyken ielts'in readinginde boşluk doldurma var. boşluk doldururken önünüzde seçenek yok ve herhangi bir article hatasında yazdığınız sayılmıyor. çoktan seçmeli benim şahsi tercihim olurdu.
  toefllisteninginde dinlediğiniz pasajı bir kere dinliyorsunuz ve note taking yapmak durumundasınız, bununla ilgili dinlemede bir problem yok, ancak neyi not ettiğiniz çok önemli, tutmadığınız bir şeyden soru gelebilir ve soruları görmüyürsunuz. ielts'te ise yine parçayı bir kez dinliyorsunuz ancak dinlerken sorular önünüzde, sorusda sorulana odaklanarak dinleyebiliyorsunuz, en azından şans faktörünü en aza indirmiş durumdasınız.
  toefl writing'de hem birşeyler okuyup hem tekrar konuyla ilgili bir pasaj dinliyorsunuz, writing içinde tekrar bir listening olması tercih etmek istemeyeceğim bir şey. ancak ielts'te böyle bir durum söz konusu değil, tercih edeceğim ielts writing'i olurdu.
  toefl speakingde bilgisayar karşısında konuşacağınız konu hakkında yine bir listening ve reading sonunda konuşmaya başlıyorsunuz ve konuşmak için bilgisayar ekranında bir counter var ve sizi gerebilir. ancak ielts'te speaking başka bir gün ve karşınızda gerçekten bir insan var, bu da sizi gerebileceği gibi kısa bir şoktan sonra konuşturacaktır da rahatlıkla. bu konuda da sanırım ielts'i tercih ederdim. ama bundan da emin değilim.

  özetle ielts'in boşluk doldurmalarında article hatası yapılma ihtimali ve çoktan seçmeli olmaması, toefl'ın her kısmında listening barındırması ve aralıksız bilgisayar karşısında yapacak olmanız hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız bırakıyor. her iki sınavı da tecrübe etmeden şu iyidir buna gireyim demek kolay değil. iki sınavı da tecrübe etmiş youserların yorumları ve tecrübeleri bu durumda önem kazanıyor.
 2. lend an ear to this lady
  link