• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
tokyo magnitude 8.0
altıncı sınıf öğrencisi mirai ve üçüncü sınıf öğrencisi yuuki kardeştirler. yaz tatili geldiğinde küçük yuuki, tokyo’ya bağlı yapay odaiba adasındaki robot sergisine gitmek ister. hem babası hem de annesi çalışmak zorunda olduğundan yuuki’yi istemeden de olsa ablası mirai sergiye götürür. sergide yuuki çok eğlense de, mirai’ın pekiyi vakit geçirdiği söylenemez. sergi çıkışı yuuki tuvalete gitmesi gerektiğini söyler ve mirai’da onu dışarıda bekler. işte tam o an beklenmedik bir şey olur ve tam 8.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelir. binaların çökmesini ve yerin çatlamasını korku ile izleyen mirai, deprem bittikten sonra kardeşi yuuki’yi aramak için çökmek üzere olan binanın içine girer. burada daha önce de karşılaştığı ve bir motosikletli kurye olan mari ile karşılaşır. mirai ve mari, yuuki’yi binadan çıkarır ve beraber takılmaya başlarlar. çünkü hem mirai ile yuuki’nin hem de mari’nin evi aynı istikamettedir. tabi evlerine ulaşmaları o kadar kolay değildir. çünkü doğal olarak metrolar, otobüsler, kısacası hiçbir şey çalışmamaktadır. hayat bir anda felç olmuştur ve tek gidiş yolu yayan olarak enkazların arasından geçmektir.
  1. japonlara göre en üzücü animeler başlığında ilk sırayı almış anime dram türünde bir anime olmakla birlikte hikaye 30 yıl içerisinde 7.0 şiddetinde beklenen tokyo depremini 8.0 şiddetine olası haliyle kurgulamıştır. seri senaryosu açısından orijinal, dram türü severler içinse harika bir yapımdır. orijinal hikaye, büyüleyici görsellik ve seriye uyumlu müzikleri ile muazzam bir yapım ortaya çıkarıyor. yuuki ve mirai’nin hayatta kalma çabaları, sevdiklerini kaybeden insanların acıları ve harap olmuş bir şehirde depremin götürdüklerini işleyişiyle tokyo magnitude 8.0 dram türünün en başarılı serilerinden biri olarak görülüyor.

    11 bölümcük bir seri dün bir çırpıda bitirdim ve gerçekten çok etkiledi beni ince ayrıntılar sonuna kadar hiç birşey anlayamadım ama final beni derinden etkiledi gözyaşlarım tsunami oldu aktı içe dokunan sizi içine davet eden gerçekliği ile ön planda bir anime tavsiye ederim sağlam salya sümüklük