• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.20)
tokyo monogatari - yasujiro ozu
dönüşmekte ve batılılaşma yolundaki japonya'nın taşra kentlerinden birinde yaşayan yaşlı karı-koca, uzun zamandır kendilerinden ayrı yaşamakta olan çocuklarını ziyaret etmek için başkent tokyo'ya doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar. çeşitli beklentilerle ve umutlarla çıkılan bu yolculuk, tokyo'ya vardıklarında çocukları tarafından ilgisizce karşılanmalarıyla son bulur. başkentte geçirdikleri zaman boyunca yaşlı çiftin çocukları kendi aileleri ve iş hayatları gibi nedenlerle sürekli meşguldürler ve bu yoğunluklar nedeniyle anne-babalarına gereken ilgiyi gösterememektedirler. bu süreçte yaşlı çiftle ilgilenen tek kişi savaşta ölen oğullarının dul karısı olur.
  1. yasujiro ozu'nun 1953 yapımı harikulade filmi. ikinci dünya savaşı sonrası japonya'nın girdiği toparlanma ve dönüşüm sürecinde küçük şehir insanlarıyla büyük şehir insanları arasında oluşan uçurumları, kopuklukları ustalıkla ortaya koyar bu film, üstelik yaşanan bu dönüşüm aileleri bile birbirinden uzaklaştırmakta, insanları tümüyle bireyci bir kimliğe büründürmektedir. bu yönüyle ozu, batılılaşırken köklü kültürel değerlerini bir kenara iten toplumu, bir aile panoraması üzerinden acı bir şekilde eleştirir.

    ozu'nun kendine has sabit kamera açıları ile taçlandırdığı bu yapım, japon sinemacıları tarafından shichinin no samurai'nın ardından "gelmiş geçmiş en iyi ikinci japon filmi" olarak kabul edilmektedir.