• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.62)
tol - murat uyurkulak
çözüldün ve utancından ölecek haldesin. adın, ancak dünyanın yarısı havaya uçarsa temizlenir diye düşünüyorsun. zaten durmadan bunu planlıyorsun. birbirinden nafile intikam planlarıyla oyalanıyorsun. kafana kurşunu sıkana kadar da bundan başka bir şey yapacağın yok. geçen sene aldığın o allahlık kırıkkale tutukluk yapmazsa tabii." (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. "devrim vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi" cümlesiyle başlayan kitap. 2000' li yılların en iyi kitabı diye birşey okumuştum bir yerlerde. tol kürtçe intikam demekmiş sanırım ki kitapta da bir intikam hikayesi vardır. harika bir kitaptır.kesinlikle ne kadar çok beklentiyle okunursa okunsun hayal kırıklığı olmayan, çok başarılı bir dili, özgün bir öfkesi olan, deli bir kitap..
  tol
 2. şu sıralar özgün yapıtlar ortaya koymaya çalışan türk yazarlar arasında bu işi hakkıyla başaran bir yazar murat uyurkulak. hikayeyi serbest çağrışımlarla donatması eserin derinliğini önemli ölçüde artırmakta. ayrıca hikaye kendi kalıbında kalmaktan ziyade sizin yorumunuzla şekillenmeye oldukça müsait. sanatın asıl amaçlarına dokunan bu esere kusur bulmak biraz haksızlık etmek demektir. devrimin ne olduğunu, savaşmanın motivasyonunu bulacaksınız bu kitapta.
 3. !---- spoiler ----!

  "bir ihtimal olduğunda, devrim ne kadar da güzel," diye düşündüm.
  !---- spoiler ----!
  içindeki bir sürü öyküyle güzel bir devrim romanı.
 4. bitiremediğim romanlardan. belki çok erken ve kesin bir yargı ama murat uyurkulak bana göre değilmiş...
 5. toplumsal bir devrim hayalinin ve mücadelesinin yanı sıra insanların yaşantılarında gerçekleşen devrimin de hikayesini anlatan, kurgu ve dil bakımından doyurucu kitap. diyarbakır’a giden bir trenin kompartımanında uç uca eklenen bireylerin hikayeleri nihayetinde türkiye’nin resmi olmayan ancak gerçek olan yakın siyasal tarihinin özetini oluşturmakta.

  !---- spoiler ----!

  "tanrım, söyle bana, ben daha ne yapabilirdim? herkesin darbelerle buzdan delilere döndüğü bir zamanda ayağa kalkmadım mı? benim de kanı çekilmiş bir devrime adadığım kanatlarım, uzun, serin nefeslerim olmadı mı? sesimi, paramparça bir devrimi devralan kardeşlerimin sesine katmadım mı? batı'dan doğu'ya, her biri aşkla titreyen kelebekler uçurmadım mı? beni bağışlasana, beni bağışlasana, beni bağışlasana..."

  !---- spoiler ----!
 6. okurken kendinizi bir tren kompartımanında, çok alkollü bir şekilde uzunca bir yola gittiğinizi hissettiren kitaptır. bol bol flashbacklerle sizi içine çeker.

  !---- spoiler ----!

  "devrim, vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi."
  kitabın ilk cümlesi olmakla beraber, kitabın sonuna kadar ve hatta sonunda da hakimdir.
  aslında giriş cümlesi aynı zamanda kitabın son cümlesi de olabilir.

  !---- spoiler ----!
 7. okurken siyasi bilgilerimi gıdıkladığı kesindi. fark ettim ki beynim azıcık beni yanıltmasa imaları gerçeklere çevirecektim. dilimin ucuna gelen nice olayın böylesine anlatılması pek bir tatlı olmuştu. kendinizi durdurmayıp * a da bulaşınız.
  devrim en güzel ihtimal, gerçekler haberlerden başka!
 8. hayatımda gördüğüm en korkunç kapağa sahip murat uyurkulak romanı. zaten ben küçükken, palyaçolardan da hep korkmuşumdur. sadede gelelim, devrimci olmayı sadece sol ile özdeşleştiren bir insan olmadığım için bu kitap biraz bana açısal anlamda uzak kaldı. kendimi, hipotenüs denince hipopotamı hipotalamus sanan ortaokul çocuğu gibi hissettim ve yine kendimi, kitabı okurken hayalden hayale dalarken yakaladım. benim için okuyup anlamlandırması güç bir kitaptı. karakter hafızam oldukça iyi olmasına rağmen -a.christie sayesinde olsa gerek- kitaptaki hikaye içi karakterler bir oraya bir buraya savruldu. bende sıkıntı vardır diye diye, başa ala ala okudum. kara deliğin olay ufkundan geçer gibi hissettim, okudum, oturttum, kavradım fakat bunların mücadelesini verirken hissetmeyi kaçırdım. devrim belki de böyle bir şeydi. bir yerler aydınlansın diye sanki, kendini yakmaktı.
 9. derli toplu olmaktan çok uzak, hatta epey dağınık, istediği zaman istediği yöne kayan, okuması dahası takip etmesi güç murat uyurkulak romanı.

  kitabın ayrıntıları okuyucunun doldurmasını isteyen, flu bir tarafı var. bir şeyleri öyle uzun uzadıya anlatmıyor, ima ediyor, dokunuyor, hoop kaçıyor. gerisi sizde.

  roman üç bölümden oluşmakta. t,o,l. ilk bölüm hızlı, akıcı bir öyküyü anlatarak başlıyor işe. pata küte okuyor, kendinizi hikayenin içinde buluyorsunuz. ikinci bölüm işler olduğu gibi tersine dönüyor. kitap yavaşladıkça yavaşlıyor. bilinç akışları, semboller, çağrışımlar bir sürü. metaforların ucunu yakalamak güçleşiyor. böyle olunca da "o" bölümünde kitapla aramızda uçurum oluşuyor.

  neyse ki son bölümde dil ilk bölümdekine yaklaşıyor. eleştirilerin, imaların ucunu keşfetmek kolaylaşıyor. mektuplar, devrimler, devrimciler derken iş tatlıya bağlanıyor ve kitap sonlanıyor.

  ayrıca zaman mekan çizergesini, girip çıkan bir dolu karakterleri takip etmek de kolay değil.

  okumaya değer bir eser fakat yeni dönem romancıları arasında bu eseriyle murat uyurkulak'ı ilk üçte gören yaygın görüşe de katıldığımı söyleyemeyeceğim.