1. gümüşhaneli file bekçisi. uzun yıllar trabzonsporda görev yaptıktan sonra, şu an kariyerine beşiktaş jknde devam etmektedir. futbolculuğunun yanı sıra kişiliğiyle taraflı tarafsız her kesimde sevilen bir adamdır.

  kendisine olimpiyat stadı ile ilgili soru soran bir gazeteciye "bu stadın tek güzel yanı isminin atatürk olması" cevabını vermiştir.
 2. an itibariyle beşiktaş jk birinci kalecisidir.

  bugün sabahtan beri ekşi sözlük te hakkında yazılmış yorumları okuyorum. dün akşamki maçtan haberim olmadığından sabahında her yerde hakkında yorumlar görünce önce öldü filan sandım. bizim tipik yaklaşımımızdır; sevilen insanlar öldükten sonra değer kazanırlar. sonra sağ olduğunu idrak ettim. acaba büyük bir transfere mi imza attı diye geçirdim içimden saf bir şekilde. transfer döneminde olmadığımız bilgisi nöronlarıma hücum etti. o zaman büyük bir maçta büyük bir iş çıkardı herhalde diye düşündüm ki, çok yaklaşmışım: dün akşamki maçın kaybedilmesinin faturası kendisine kesilmiş. durum ne kadar kötü olabilir diye açıp dün akşamki maçı izledim. evet, durum hiç de iç açıcı değil. hem fikiriz; fakat...

  futbol gibi kollektif* bir sporu endüstrileştirince ortaya çıkan tabloda "alanlar, verenler" doğdu. kapital toplumda bu denli ilgiyle izlenen bir spor dalının üzerinden bu kadar büyük paraların dönüyor olması tehlikelidir. keza ortaya çıkan tabloda kimin mafya olduğunu tespit etmek bile güçleşmiştir.

  üzerinden bu kadar para kazanılmasaydı acaba bu kadar popüler olabilir miydi sorusu kafamı kurcalıyor. bu spor dalına gönülden bağlı olan kaç sporsever var acaba? günümüzde bu ve bunun gibi sorulara cevap bulmak çok güç. insanların futbol gibi takım oyunlarında sorumluluğun ve iş bölümünün ne demek olduğunu tam olarak anladıklarından şüpheliyim. takım bağlılığı, renk kardeşliği, forma aşkı gibi duyguların parayla tespit edilmesi utanç vericidir.

  çok yakın zamanda fifa başkanı sepp blatter hakkında şu ve şu ve hatta şu gibi suçlamalarda bulunulması;

  kitleleri peşinden sürükleyen futbolcular hakkındaki iddialar;

  çim sahaların kara para aklama merkezleri haline gelmiş olması;

  ve bu pisliklerin sadece bir yerde değil neredeyse tüm dünyada ve her büyüklükteki liglerde görülebilir olması;

  ve tüm bunlara rağmen insanların büyük bir tutkuyla yeşil sahalara akın etmeleri...

  "futbol" adı altında kaybolan aslında futbolun ta kendisidir. zamanla spor disiplinini, tribün ahlakını vb. temel yapı taşlarını ortadan kaldırdığımızda geriye kramponların kırık çivileri kalacaktır. gerçi o da kalmaz, onu da satarlar!
 3. yıllar sonra penaltı kurtaran top tutucu.
 4. takıma kaleci alındıktan sonra formunda zirve yapmış esasında kova kaleci.
  (bkz: göt korkusu)
 5. umut bulut ile karşı karşıya kaldığında paradoks oluşturacak olan futbolcu tanesi.