1. basitce toplumsal psikolojik bilinç mimarlığı,zihin mimarlığı olarak tanımlanabilir.
  mühendislik toplumlara ve kişilere karşı uygulanabilir.

  toplum mühendisliği strateji, eğitim, pazarlama ,din ,ekonomi ve askeri alanlarda profesyonelce uygulanır.savunmasız grup ve toplumlarda daha hızlı etki göstererek alternatif ve rakip düşünce sistemlerine zihinsel bir duvar ve bilincin şartlandırma yöntemleri ile yayılmasından bahsedilebilir.

  toplumda uzun süreli toplum mühendisliği tekniklerini uygulanması algı, antisosyal kişilik bozuklukları ve dissosiyatif bozukluklara yol açar.bilinçli bir şekilde ortaya çıkarılan bir düşünce veya hareketin gerçekleştirilebilmesi için hayali bir senaryo ile toplumsal olay ve hareketler başlatılabilir.

  toplum mühendisliği bir meslek dalı değildir.farklı sektörlerin bir araya gelmesi ile güç sahipleri tarafından kurgulanır.finans,koruma,iletişim,reklamcılık ve başka araçlar vasıtası ile gerçekleştirilebilir.

  daha çok askeri ve istihbari alanlarda kullanılarak,belli bir grup,zümre,ırk,millet üzerinden fayda sağlanması ile neticelenir.

  toplum mühendisliği insanlık tarihi boyunca,insanların toplu yaşama geçmesinden sonra defalarca kullanılmıştır.

  -soğuk savaş döneminde abd ve sscb'nin başını çektiği iki kutuplu dünyada toplum mühendisliği çeşitli şekillerde söz konusu olmuş ancak her iki kutup da birbirlerini toplumlarını yanlış yönlendirmekle suçlamışlardır.

  -sovyetler birliğinde, çarlık rusyasının toplumsal yapısı yerine yeni sovyet kültürünü getirmek ve ideal sovyet vatandaşı adına kampanyalar düzenlenmiş ve bunun için gazeteler, kitaplar, filmler vs. kullanılmıştır. benzeri uygulamalar çin'de kültür devrimi programında ve kamboçya'da da uygulanmıştır.

  -aynı dönemde abd'de de kitle "özgür dünya" idealiyle ve demokrasi adına hükümetlerinin savaştığına inandırılmış ve aydın çevrelerde komünist avı başlatılmış, kızıllarla işbirliği yaptığına inanılan kişilerin faaliyetleri engellenmiştir.

  -nazi yönetimi altındaki almanya'da da joseph göbbels yönetimi altında kamuoyu oluşturan sofistike yöntemler geliştirilmiştir. bu yöntemler daha sonraki yıllardaki propaganda yöntemleri için de model oluşturmuştur.

  -en ünlü temsilcilerinden birinin theodor w. adorno olduğu frankfurt okulu gibi sosyoloji kuramcıları kitle kültürü gibi bir yeni fenomenin ve bu fenomen çerçevesinde de nazizm gibi örnekleriyle yeni manipülatif bir gücün doğuşunu gözlemlemiş ve üzerinde yorumlarda bulunmuşlardır.

  kaynak
  dickinson, elizabeth (2011-01-13). "the first wikileaks revolution?". foreign policy magazine.
  wikipedia
  http://www.memurlar.net/haber/295220/
  http://e-bergi.com/y/Toplum-Muhendisligi
  serdar kaya - endoktrinasyon
 2. bu işi icra edenlere tahmin edeceğiniz üzere tolum mühendisi denir. genellikle işini çok iyi bilen sosyologlar bunlara dahildir. yaptıkları iş ise toplumun zayıf yönlerini belirleyip yönler üzerinden algı yönetimi yaparak toplumu yönlendirmek. genellikle siyasal partiler, hükumetler, çok uluslu şirketler ve reklam şirketleri bu işi yapar. yani halkı galeyane getirip istedikleri şeyleri yapmalarını sağlarlar.

  türkiye'de çok sık toplum mühendisliği yapılmıştır. mesela 12 eylül öncesi ve sonrası. mesela 28 şubat süreci, madımak oteli olayı. dünyada sol siyaset yükseldiğinde solcuların ateist ve kötü insanlar olarak ilan edilmesi. daha bir çok örnek verilebilir.

  bugün ki derste hocamın söylediği bir sözü aktarmak isterim " lami cimi yok şuan ki hükümetimiz toplum mühendisliği işini çok sıkı bir şekilde yapmakta" şunu belirteyim kendisi türkiye'nin en önemli sosyologlarından felsefecileri ve siyaset bilimcilerinden ders almış bir prof. şöyle bir düşününce gerçektende öyle, hocam haklı.

  bu hükümet kendisine rakip olabilecek kemalist düşünceyi sindirmek için resmen seçmenlerinde atatürk düşmanlığı aşıladı ve aşılıyor. her gün yeni bir atatürk düşmanı peydah oluyor. kendinden önceki hükumetlerin başarısızlığını anlatarak kendi başarısızlıklarının üstünü örtüyor ve taraftar topluyor halkın sempatisini kazanıyorlar. örnek vermek gerekirse cumhurbaşkanı 10.yıl marşında geçen " demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan" dizesi ile dalga geçip kendi zamanında yapılan demir yollarını övmüştür. el insaf yahu cumhuriyet kurulalı 10 yıl olmuş arada 83 yıl var, 83!

  mesela her akp seçmeni'nin ağzında bir "büyük oyun" lafı var. nedir bu büyük oyun desen hiç kimse doğru düzgün bir şey söyleyemez. sonra birde " hedef 2023, türkiye süper güç olacak" yalanı var. bu koşullarla mı? ülke batıyor lan batıyor! sonra yok efendim " inönü camileri ahırlara çevirdi, vay efendim geziciler camiye ayakkabı ile girdi içerde alkol içti" hep seçmenlerini kontrol edip muhalifleri sindirme planının bir parçası. diğer yalanları söylemeye gerek duymuyorum.

  velhasıl bu toplum mühendisliği çok illet bir şey. toplumu ayrıştırır, toplumu yozlaştırır ve elinde gücü olanı daha güçlü yapar. bunları görmek için sosyolog olmanıza gerek yok sadece gündemi daha iyi takip edin. sağ veya sol medyayı takip etmeyin.